Ejerne redder Mondo fra kæmpe-underskud

Det danske softwarehus Mondo tabte stort på kerneprodukterne sidste år, da ledelsen købte selskabet. Men ejerne slår en streg over deres milliontilgodehavende, og direktøren lover overskud i år.

Det er stadig ikke lykkedes Mondo at få en fornuftig forretning ud af at tilbyde hosting og drift af IT-systemer.

Selskabet kom ud af 2002 med et overskud på 1,7 millioner kroner, men det skyldes kun, at Mondos direktør og medejer Anders Christian Andersen valgte at vinke farvel til et tilgodehavende på 16 millioner kroner.

I november købte han sammen med fire ledende medarbejdere Mondo fri af konkursboet efter franske Integra for et ikke offentliggjort beløb. Integra valgte i forbindelse med handlen at undlade at opkræve sine penge fra Mondo.

Den nye ejer er godt tilfreds med resultatet.

- I januar ligger vi seks procent over budget, og vi kommer helt sikkert ud med et positivt driftsresultat i 2003. Vi tjener penge på begge vores forretningsområder, og vores salg er steget med næsten 30 procent fra 2001 til 2002. Med de takter, vi har vist i årets begyndelse, forventer vi tilsvarende vækst for 2003, oplyser han.

Hostingcenter til 75 millioner
Mondo har mere end halveret underskuddet på driften fra 2001, hvor det blev på 32,7 millioner ud af en omsætning på 28 millioner. I regnskabsåret 2002, der fulgte kalenderåret, landede det på minus 14,3 millioner ud af en omsætning på 36,6 millioner kroner.

Mondo A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning35,628,0
Resultat af primær drift (EBIT)-14,3-32,7
Resultat før skat -14,3-33,5
Resultat1,7-11,2
Egenkapital2,0-0,7
Antal ansatte5755
Specielt udgifter ved etableringen af et nyt hostingcenter på Lyngbyvej har kostet Mondo dyrt. De seneste tre år har Mondo brugt 75 millioner kroner på hostingcentret, der nu står klar til endnu flere kunder.

Ifølge Anders Christian Andersen budgetterer Mondo med at runde 40 millioner i omsætningen i indeværende år, og om tre år skal Mondo være en 100 millioner kroners-forretning.

- Vi er stadig på jagt efter fornuftige partnere, vi kan købe. Mondo skal vokse, og det kan kun i begrænset omfang ske organisk, siger Anders Christian Andersen, der i øjeblikket forhandler på fjerde måned med flere virksomheder, der potentielt kan overtages.

Skattetænkning fastholder gæld
Fra at skylde franske Integra omkring 29 millioner kroner sidste år er gælden nu nedbragt til lidt over 12 millioner kroner.

Anders Christian Andersens selskab Raptitus overtaget gældsbeviset fra Integra og valgt at vinke farvel til de første 16 millioner kroner.

De penge er eftergivet og har været med til at sikre Mondo en positiv bundlinie i 2002.

Egentlig ville Anders Christian Andersen have eftergivet Mondo hele beløbet på de 29 millioner kroner, men for at undgå at skulle betale skat at et potentielt større overskud har Mondo valgt en anden model.

I regnskabet for 2002 står der, at Mondo har indgået en afdragsordning på almindelige markedsvilkår med Raptitus, der er Anders Christian Andersens eget selskab.

- Men det er ikke sådan, at jeg forventer at få udbetalt løbende afdrag. Jeg afstår gerne fra restbeløbet på de 12 millioner kroner, men nu har vi gjort det på den måde for at betale mindst muligt i skat, oplyser Anders Christian Andersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job