Rekord-ordre til Mærsk-selskab

Søværnet har bestilt et omfattende kommunikationssystem til sine nye skibe hos Mærsk Data Defence i Sønderborg. Systemet skal leveres de næste to til tre år, og værdien af ordren er tæt ved 100 millioner kroner - den største i selskabets historie.

Søværnets Materiel Kommando har udvalgt Mærsk Data Defence i Sønderborg - det tidligere Infocom - til at udvikle og levere et avanceret kommunikationssystem til en ny type skibe.

Ordren løber i første omgang over to-tre år. Det er den største enkeltordre i Mærsk Data Defences historie, oplyser strategidirektør Bent Kristensen til Computerworld Online.

- Den er meget tæt på 100 millioner kroner, og vi har forhandlet med Søværnet i et halvt års tid, siger han.

Søværnet er ved at få bygget to skibe på Lindøværftet, og der er tale om såkaldte fleksible støtteskibe, der kan kommunikere med militære enheder på land, til vands og i luften.

Mærsk Data Defence har siden 1982 leveret kommunikationssystemer til Søværnet, som gør det muligt for flådefartøjerne at få radio, telefoner, satellitter og mails til at kommunikere via en computer.

Ordre giver adgang til nyt marked

Imidlertid udmærker den nye ordre sig ved, at det er et større system, som Mærsk Data Defence skal udvikle og levere, netop da der er tale om store skibe.

Systemet skal køre via flere digitale switche på skibet, hvor selskabet hidtil har kørt med én switch på de mindre skibe.

Fordelen ved brug af flere switche er ifølge Bent Kristensen, at selvom skibet under et angreb bliver ramt ét sted, og en switch bliver ødelagt, kan systemet køre videre på de andre. Det øger sikkerheden i en kampsituation.

Når Mærsk Data Defence skal levere et system af det omfang, åbner det også nye markeder for selskabet.

- Vi kan fremover nemmere levere til andre nationers søværn, der bruger store skibe. I denne branche er det vigtigt at kunne pege på søværnet i sit hjemland som bruger af ens systemer, forklarer strategidirektøren.

Mærsk Data Defence har 200 medarbejdere og fik i regnskabsåret 2000-2001 et underskud på 21 millioner kroner. Selskabet opgiver ikke sin omsætning.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS