TDC's malkeko løber tør

Det er slut med, at TDC kan skovle enorme summer ind på sin fastnetforretning. Selv om det tidligere monopolselskab øger sin markedsandel, så falder indtjeningen.

Det er svært for koncernchef Henning Dyremose at tilfredsstille aktionærernes krav til overskud på TDC's tidligere monopolforretning, fastnet.

Selv om det er lykkedes TDC at vinde markedsandele fra konkurrenterne, så falder indtjeningen nemlig hurtigt.

TDC malkeko er begyndt at løbe tør, men der løber stadig guld ud af yveret.

Sidste år faldt overskuddet før af- og nedskrivninger med 12 procent, men der er trods alt stadig 6,1 milliarder kroner at tage af. Det svarer til, at TDC tjener næsten 33 øre før afskrivninger, hver gang danskerne køberne fastnetprodukter for en krone.

I årets sidste tre måneder var faldet i overskuddet dog 23 procent.

Færre penge fra telefonsamtaler

Tilbagegangen skyldes primært, at TDC ikke længere sælger telefonsamtaler for så mange penge. Salget af fastnettrafik faldt med knap en milliard kroner sidste år, hvilket svarer til 13 procent. Igen gik det endnu værre i fjerde kvartal med et fald på 23 procent.

Også salget af kraftige datalinier til erhvervslivet, også kaldet faste kredsløb, går tilbage, med 12 procent. Til gengæld sælger TDC mere af andre datakommunikationsprodukter, og ADSL har æren for, at det område øgede omsætningen med en tredjedel sidste år.

Selv forklarer TDC-ledelsen i regnskabet tilbagegangen med, at myndighederne kræver, at selskabet tager nogle af Europas laveste fastnetpriser, både af de private danskere og af konkurrenterne.

- Det kan man også formulere, som om at markedskræfterne er begyndt at virke, og at vi har fået mere markedsrettede priser, konstaterer Torben Rune, direktør for telekonsulentfirmaet Netplan.

Konkurrenterne bliver hårdere ramt

Han forventer dog, at TDC's konkurrenter på fastnettet i Danmark kommer ud med endnu større tab. For selv om TDC's omsætning og overskud på fastnettede dykkede, særligt i den sidste del af 2002, så øgede selskabet samtidig sin markedsandel. I andet halvår stod TDC således for 65 procent af alle fastnetsamtaler, viser en statistik fra IT- og Telestyrelsen, der blev offentliggjort mandag.

Torben Rune bemærker, at statistikken også viste en stor tilbagegang i antallet af ISDN30-forbindelser. Dem bruger de store virksomheder til deres telefonanlæg.

- Den almindelige økonomiske nedgang rammer også TDC. Der er mindre at snakke i telefon om, når erhvervslivet går i stå, konstaterer Torben Rune.

Han noterer sig også, at TDC har tabt nogle store erhvervskunder sidste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S