CBB Mobil går efter indvandrere som kunder

OPDATERET: CBB Mobil deler 50.000 engelsksprogede foldere ud i blandt andet Vollsmose og Gellerup, hvor der bor mange indvandrere. Dem vil discountselskabet vinde som kunder.

CBB Mobil går nu målrettet efter kunder, der bor i områder med mange indvandrere.

Discountselskabets initiativ kommer, efter der har været debat om, at visse teleselskaber diskriminerer kunder i netop de områder.

- Vi har ingen problemer med indvandrere og nydanskere som kunder, og vi vil selvfølgelig gerne have flere, siger Kenny Larsen, salgs- og kundechef i CBB Mobil.

Han erkender dog, at det med CBB Mobils forretningskoncept er skruet sådan sammen, at selskabet aldrig risikerer at tabe penge på eventuelle dårlige betalere. Taletiden betales på forhånd, og når den slipper op, kan kunden ikke ringe længere.

Netop kreditværdigheden har været et af argumenterne i diskussionen om diskrimination af indvandrerkunder.

Foldere i Vollsmose og Gellerup

50.000 engelsksprogede annoncefoldere om CBB Mobils produkter deles ud i boligområder med en høj andel af nydanskere blandt beboere: Vollsmose ved Odense, Gellerupparken ved Århus og på Nørrebro i København.

Næste skridt er foldere, der henvender sig til herboende pakistanere, tyrkere, somaliere og serbokroater på deres modersmål.

CBB's hjemmeside og kundeservice fås nu også i en engelsksproget version. CBB satser desuden på at få opmærksomhed hos målgruppen via annoncer i Indvandrerbladet TAK.

Selskabets salgschef føler trang til at understrege, at initiativet er opstået spontant som en reaktionen på diskussionen og ikke som en smart marketingstrategi eller et mediestunt.

Kenny Larsen oplyser desuden, at selskabet beskæftiger tre andengenerationsindvandrere, og at der i selskabets kundeservice vil blive rekrutteret relevante sprogkyndige afhængig af andelen af fremmedsprogede kunder.

Sagen om konkurrenters påståede diskrimination af kunder med nydanske navne endte dog med at blive dementeret i denne uge, efter at Forbrugerombudsmanden gik ind i sagen og forlangte klar besked.

TDC har tyrkisk kundeservice

Tilbage i efteråret 2000 blev et andet teleselskab anklaget for at diskriminere kunder med anden etnisk baggrund end dansk.

Dokumentations- og Rådgivningscentret om Racediskrimination slog fast, at TDC brød loven om forskelsbehandling, fordi selskabet i årene fra 1993 til 2000 automatisk betragtede kunder med udenlandske navne som dårligere betalere end danske kunder.

Derfor fik de fremmedklingende navne tildelt en lavere beløbsgrænse for, hvornår en TDC-medarbejder skulle ringe kunden op og sikre sig, at kunden var klar over forbruget.

Siden da har TDC dog radikalt ændret sin praksis. Selskabet deltager i et EU-projektet EQUAL, der handler om at skabe lige vilkår for alle uanset køn, race eller religion.

Det har blandt andet resulteret i rekrutteringskampagner designet til at tiltrække nydanskere som medarbejdere, således at medarbejdersammensætningen afspejler befolkningssammensætningen.

TDC har eksempelvis ansat tyrkisk talende medarbejdere i selskabets kundeservice.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S