Volvo og Renault lejer vejlensisk software

Med en storordre fra Volvo og Renault befæster ADP i Vejle sin position som landets førende leverandører af IT-systemer til bilbranchen. ADP's IT-system, som Volvo- og Renaultforhandlerne lejer på ASP-basis, skal holde styr på økonomi og lagre.

ADP i Vejle har vundet ordren på et administrativt IT-system til samtlige Volvo- og Renaultforhandlere herhjemme.

Dermed befæster ADP sin position som Danmarks førende leverandør af IT-systemer til bilbranchen.

ADP beskæftiger 200 personer i Vejle. Heraf er cirka halvdelen software­udviklere, der udvikler IT-systemer til bilforhandlere i hele Europa.

Med den nye ordre er ADP ifølge egne oplysninger oppe på en markeds­andel på over 70% af samtlige IT-systemer til autoriserede bilforhandlere herhjemme.

Aftalen berører de 500 administrative medarbejdere hos bilforhandlerne, der til daglig tager sig af økonomi-, lager- og værksstedsstyring hos Renault- og Volvoforhandlerne.

Derudover kommer bilsælgerne og mekanikerne også til at stifte bekendtskab med systemet i dagligdagen, når der skal bestilles reservedele og oprettes kunder.

Volvo-Renault lejer systemet af ADP

ADP har nedsat et Volvo-Renault Team, der skal sikre bilforhandlerne en glidende overgang til det nye system.

Det er ikke let at opgøre, hvor mange penge det nye system kommer til at koste bilforhandlerne.

- Vi implementerer Dracar+ ude hos forhandlerne på en såkaldt ASP-platform, hvor forhandleren ikke køber produktet, men lejer det på nettet, oplyser Troels Meyer, Marketingschef for ADP.

- Derfor er det svært at sige, hvor meget det koster. Men der er ingen tvivl om, at vi er godt tilfredse med ordren, og at den er betydelig for vores selskab, siger Troels Meyer.

ADP i Vejle, der er et datterselskab af det hollandske ADP, omsatte sidste år for over 100 millioner kroner, hvilket gav selskabet et underskud på lidt over tre millioner kroner. Selskabet har en egenkapital på over 45 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration