Dårligste resultat til Danware i flere år

Softwareproducenten Danware er ramt af faldende efterspørgsel på selskabets værktøj til undervisningsverdenen. Dyre lokaler og øgede udgifter til medarbejderne giver selskabet det dårligste resultat i flere år.

Den børsnoterede danske IT-virksomhed Danware har ikke formået at få forretningen til at vokse i det forgangne år.

Indtil for tre måneder siden så det ellers ud til, at Danware, der producerer software til fjernstyring af computere samt til undervisningssektoren, ville nå en omsætning mellem 115 og 125 millioner kroner.

Men tredje kvartal blev en tung omgang for selskabet, der måtte nedjustere forventningerne.

Omsætning kun netop på niveau
I dag har selskabet afleveret regnskab for 2002, der viser, at omsætningen kun lige rundede de 101 millioner kroner.

Den generelle økonomiske afmatning får skylden for den manglende vækst, og i et år, hvor Danware er flyttet til nye og dyrere lokaler og har øget medarbejderstaben fra 32 til 43 mand, er det gået ud over bundlinien.
Driften af Danware gav i 2002 et overskud på 30,7 millioner kroner, svarende til 14 millioner kroner mindre end året før, hvor omsætningen stort set var den samme.

Også nul-vækst i 2003

På bundlinen betyder det, at selskabet efter skat har 27,3 millioner kroner til at gøre godt med, hvilket er 8,7 millioner kroner mindre end året før.

Resultatet er dog godt nok til, at Danware vælger at udbetale er udbytte til aktionærerne på fem kroner per aktie, hvad der svarer til godt 19,2 millioner kroner sammenlagt.

Danware A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning101,1100,6
Resultat af primær drift (EBIT)30,844,7
Resultat før skat 40,051,6
Resultat27,336,0
Egenkapital285,0256,9
Antal ansatte4332
Selskabet forventer en tilsvarende omsætning og indtjening i 2003, med mindre det lykkes at købe nogle af de selskaber, som Danware er på jagt efter.

I regnskabet skriver ledelsen, at det ikke lykkedes selskabet at afslutte købsaftaler i det forgangne år, men at selskabet fremover både skal vokse organisk og via opkøb. Dertil har Danware en egenkapital på 285 millioner kroner.

Omkring 90 procent af Danware salg går til eksport. Nærmarkederne i Europa står for cirka 60 procent af al salg, mens regionen omkring USA aftager godt hver tredje af selskabets produkter.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S