Skuffende salg af tablet-pc'er i Europa

20.000 solgte tablet-pc'er i Europa, Mellemøsten og Afrika skuffer både branche og analytikere. IDC mener, at det dårlige salg skyldes, at pc'erne er for dyre og understøtter for få lokale sprog.

Salget af tablet-pc'er i Europa, Mellemøsten og Afrika - den såkaldte EMEA-region - skuffer fælt.

I 2002 blev der kun solgt 20.000 tablet-pc'er i regionen. Microsoft og en række pc-producenter lancerede apparaterne midt i november 2002.

Det melder analysebureauet IDC, der har målt antallet af solgte pc'er med Microsofts tablet pc-styresystem i fjerde kvartal 2002.

Koster for meget

Den manglende iver efter at købe en tablet-pc i EMEA-regionen skyldes blandt andet, at tablet-pc'erne med en gennemsnitspris på over 20.000 kroner er for dyre. Desuden understøtter Microsoft-styresystemet endnu ikke de mindre sprog i regionen.

Det samlede marked for bærbare computere steg ellers voldsomt i slutningen af 2002.

Markedet voksede med 19,5 procent og nåede dermed op på over tre millioner solgte apparater.

IDC mener, at det er for tidligt at afgøre, om tablet-pc'en bliver en succes eller en fiasko på markedet for bærbare computere i Europa, Afrika og Mellemøsten.

Analysebureauet forventer, at salget vil stige, når Microsoft senere på året opgraderer tablet pc-styresystemet, så flere lokale sprog understøttes.

I USA har salget af tablet-pc'er ellers overskredet alle forventninger, og store producenter som Toshiba og Acer har flere gange øget produktionen for at følge med efterspørgslen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory