Cisco køber sig ind på privatmarkedet

Netværksgiganten Cisco køber konkurrenten Linksys for aktier til en værdi af 3,5 milliarder kroner. Cisco trænger dermed ind på markedet for netværksteknologi til private, hvor Linksys i dag er en af de store spillere.

Den amerikanske netværksgigant Cisco køber konkurrenten Linksys for aktier til en værdi af 3,5 milliarder kroner.

Handlen bliver først endeligt gennemført i slutningen af året, oplyser Cisco.

Når Cisco overtager Linksys, vil den opkøbte virksomhed fortsætte som en division af Cisco, og produkterne vil forsat blive solgt under Linksys-navnet.

Med købet trænger Cisco ind på markedet for trådløse netværk til private, da Linksys i dag er en af de dominerende aktører på dette marked.

Cisco håber med købet at få større del i et marked i hastig vækst.

Analytikere regner med, at markedet for netværksteknologi til private vil vokse fra 26 milliarder om året i 2002 til 52 milliarder kroner om året i 2006.

- Kombinationen af Ciscos netværks-ekspertise og Linksys førende postition på privatmarkedet vil være til gavn for kunderne, der vil få adgang til nye muligheder og en nem og stabil netværksopkobling i hjemmet, siger Charles Giancarlo, vicedirektør i Ciscos produktudviklingsafdeling.

Linksys blev etableret i 1988 og har i dag 308 ansatte og sælger blandt andet flere end 70 produkter inden for trådløs netværks-teknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S