Krigsmodstandere udøver web-hærværk

Krigen mod Irak sætter sine spor på internettet. Flere end tusinde amerikanske websteder er blevet sværtet til med antikrigsslagord i krigens første uge. Også fanatikere i begge lejre fører deres egne webkrige.

Blandt Irak-krigens modstandere og parter findes der en hel del med forstand på hacking.

Flere end 1000 websteder er siden krigens udbrud blevet ramt af den form for hacking, der kaldes defacement. Det vil sige, at hackeren bryder virtuelt ind og typisk erstatter forsiden af et site med sit eget budskab eller logo.

Det konstaterer det finske sikkerhedsfirma F-Secure, der overvåger situationen. Firmaet får nemlig så mange indrapporteringer om hacking, at dets systemer er ved at kløjs i dem.

At dømme efter budskaberne på de hackede websteder stammer de fra tre forskellige grupper: Fredsaktivister, der er hverken har sympati for USA eller Irak, men som vælger at bruge nettet til at demonstrere for deres synspunkter.

Der er også konstateret cirkulerende e-mails indeholdende både fredsbudskaber og virus.

Den anden gruppe kommer fra ekstremistiske islamiske grupper, der tilsyneladende forsøger at slå igen mod USA ved at gå efter især det amerikanske forsvars websteder, der har domæne-endelsen .mil.

Den tredie gruppe hærværksmænd eller -kvinder er fanatiske amerikanere, der vælger at støtte deres fædrelands krig mod Irak ved at angribe irakiske firmaers websteder eller udsætte irakiske ambassaders email-server for et bombardement i form af et såkaldt denial-of-service-angreb.

Også i Israel må webmastere sande, at de er blevet et yndet mål for webvandalisme. Mange sites de seneste dage blevet udsat for hærværk, der kan relateres til Irak-krigen.

Relevant link

F-Secure bringer skærmdumps med eksempler på webhærværk

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet