Internetudbydere til kamp mod børneporno

På initiativ fra Red Barnet indleder en række internet-udbydere et samarbejde, der skal sætte en stopper for børn og unges adgang til ulovligt og anstødeligt materiale på internettet. Rigspolitiet og Red Barnet deltager også i samarbejdet.

Telia, TDC, Tele2, Tiscali og Cybercity har under navnet "ISP-kredsen" indledt et samarbejde, der skal begrænse børn og unges adgang til ulovligt og anstødeligt materiale på internettet.

Rigspolitiet er med som partner og observatør i kredsen, der også tæller Red Barnet.

ISP-kredsen skal holde møde en gang i kvartalet, hvor internetudbyderne vil diskutere, hvordan de skal sætte en stopper for børn og unges adgang til eksempelvis børneporno på internettet.

Udveksling af informationer

- Udover møderne vil vi også gøre hinanden opmærksomme på, hvis vi lukker nyhedsgrupper eller hjemmesider med ulovligt indhold, siger Morten Felding, direktør for Cybercity.

Han mener, at ISP-kredsen er et skridt i den rigtige retning vedrørende samarbejde mellem internetudbydere i Danmark.

- Vi kan jo diskutere andre problemstillinger, som vi alle sammen slås med til daglig. Eksempelvis hvordan vi bedst håndterer problemerne med spam, siger Morten Felding.

Initiativet til samarbejdet kom fra organisationen Red Barnet.

Inspiration fra udlandet

Red Barnet har tidligere efterlyst en fælles holdning blandt internetudbyderne til ulovligt materiale i eksempelvis nyhedsgrupper.

- Samarbejdet er inspireret fra udlandet. Der har internetudbyderne meldt fælles ud om, hvad der måtte bringes på hjemmesider og nyhedsgrupper. Det har vi savnet herhjemme, men det nye samarbejde er et skridt i den rigtige retning, siger Kuno Sørensen, der er koordinator for Red Barnets indsats mod børneporno.

IT-Brancheforeningen deltager også i samarbejdet mellem internetudbydere og myndigheder, men mest i arrrangørrollen, da ISP-kredsens møder skal holdes i foreningens lokaler.

- Vi finder det helt naturligt, at vi giver kaffen, når internetudbyderne mødes med myndighederne. Vi er i forvejen dansk partner i et aktuelt EU-program, der sætter fokus på børn og unges adfærd på internettet, siger kommunikationschef Henrik Egede, IT-Brancheforeningen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere