Bravida fyrer 70 ansatte i Danmark

Markedet svigter for den nordiske installationsgigant Bravida, der sidste år købte danske Semco. Bravida fyrer over 1000 medarbejdere, heraf 70 i Danmark.

Den nordiske installationsgigant Bravida, som blandt andet leverer tele-, data- og videokommunikation til erhvervslivet, fyrer 70 administrative medarbejdere i Danmark.

Afskedigelserne kommer i kølvandet på en større nordisk fyringsrunde, hvor Bravida opsiger flere end 1000 medarbejdere i Skandinavien.

I Norge fjerner Bravida-koncernen 700 stillinger og i Sverige modtager 250 medarbejdere en fyringsseddel, oplyser selskabet.

Fyringerne i Danmark skyldes primært sammenlægningen af det tidligere Semco og Bravida.

Bravida-koncernen købte sidste år Semco Danmark, der med 1900 ansatte var en af landets største installatører af tele- og datasystemer til erhvervslivet.

Sammenlægningen har betydet, at der er opstået en del dobbeltfunktioner i administrationen af det danske selskab, hvilket nu fører til fyringer.

For hele koncernen er halvdelen af de fyrede administrative medarbejdere, mens de resterende 50 procent fordeler sig inden for alle selskabets forretningsområder.

Bravida, der blandt andet rummer de teknikere, der tidligere var ansat i det norske teleselskab Telenor, har efter fyringsrunden omkring 14.000 ansatte i Skandinavien.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S