Aflever digitale regnskaber med ny standard

I løbet af sommeren kan erhvervslivet aflevere årsregnskaber til myndighederne med en simpel datafil. Revisorer og skattefolk har store forventninger til standarden, der er baseret på XML og gør det nemmere at jonglere med finansielle data.

Efter flere års forarbejde kan danske virksomheder i løbet af sommeren indlevere regnskaber til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen elektronisk med en ny, åben standard.

Den åbne standard tvinger brugerne til at lære en ny forkortelse, XBRL, der står for eXtensible Business Reporting Language.

Over 170 virksomheder verden over bakker op om standarden, der bygger på det udbredte XML-sprog til standardisering af dokumenter.

XBRL er en digital fødekæde for finansielle data. Når den er digital, bliver det lettere for alle, der til daglig beskæftiger sig med disse data, at jonglere rundt med dem.

- For virksomhederne betyder det, at de kan sende deres regnskaber per e-mail og med digital signatur til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, som registrerer og lagrer dokumentet, siger projektleder Michael Rugaard, Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Slut med frihederne

Regnskabet skal forinden omdannes til XBRL, og dermed er det slut med selv at bestemme, hvordan de tørre tal skal stilles op.

Danske virksomheder har stor frihed til selv at bestemme opstillingen af regnskabet, så længe det tegner et "retvisende billede" af virksomhedens drift.

Med XBRL er det på forhånd afgjort, hvor tallene skal stå - de skal passe med XML-koderne foran.

Hvis virksomhedens IT-systemer understøtter XBRL, kan man i grove træk blot trykke på en knap, og et XBRL-regnskab programmeres klar til aflevering ud fra oplysningerne i bogføringssystemet.

Ellers kan man bruge et gratis program fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen til formålet.

XML
(eXtensible Markup Language)

XML er en åben standard, der giver flere muligheder end det klassiske HTML-sprog for eksempelvis at publicere på nettet.

Webudvikleren kan selv definere et dokumentformat, som vil blive forstået af et hvilket som helst andet system, der understøtter XML.

XBRL (eXtensible Business Reporting Language) bygger oven på XML-standarden.

XML blev udviklet i 1996 af XML Working Group.

Skal bruges bredt
En af udfordringerne har været at udforme en skabelon for et regnskab, som alle virksomheder kan bruge.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har derfor sammen med revisionsfirmaet KPMG udviklet en særlig dansk kontoplan, i XML-sprog en såkaldt taksonomi.

- Vi har påtaget os rollen som "first mover". Når en offentlig myndighed går forrest, udsender vi et signal om, at XBRL skal bruges bredt, siger Michael Rugaard.

Han lægger vægt på, at mange store softwarefirmaer bakker op om XBRL. Microsoft har varslet, at XBRL kommer til at indgå i den næste Office-kontorpakke med Word og Excel.

Det samme gælder de store producenter af software til virksomheder som IBM, SAP, Software AG og mange flere.

Målretter information

Revisionsfirmaet KPMG putter megen prestige ind i kampen for at udbrede kendskabet til XBRL.

- XBRL står for en klar regelforenkling. I dag sidder højtuddannede mennesker og bruger en betydelig mængde tid på at lede efter data, siger statsautoriseret revisor Lars Dyrner, KPMG.

Med XBRL kan man målrettet søge efter de tal, man har brug for.

Tallene kan også serveres på forskellige måder afhængig af målgruppen.

En virksomhed kan ud fra den samme datamængde vise målrettede informationer på hjemmesiden, for eksempel finansielle nøgletal til analytikere, omsætning, driftsresultat og bundlinje til journalister og "grønne tal" til miljøinteresserede.

Danske virksomheder skal fra 2005 aflevere regnskaber, der følger de internationale regnskabsregler (IAS). Det betyder, at man med en XBRL-version lynhurtigt kan oversætte teksten i et regnskab til andre sprog, fordi alle er enige om betydningen bag begreberne.

Langsom udbredelse

Spørgsmålet er nu, om man får virksomhederne og deres revisorer til at springe på XBRL-vognen.

- Jeg har en forventning om, at det kommer til at gå langsomt, siger Lars Dyrner, der tror, at mange virksomheder vil vente, indtil andre har gjort erfaringer med den nye standard.

Allerede i dag findes en XML-løsning, som man kan bruge til at indberette regnskabstal til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen med.

Meget få har haft kendskab til den, og styrelsen har ikke opdateret XML-skemaet i forhold til den nye årsregnskabslov, der trådte i kraft ved årsskiftet.

Nu tester KPMG og Erhvervs- og Selskabsstyrelsen regnskaber, der overholder den nye årsregnskabslov.

Relevante links

XBRL.org
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen om XBRL
KPMG om XBRL

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse