TDC bærer dansk internetsoftware frem

En salgsaftale med TDC skal kaste 50 millioner kroner af sig til danske Web500, der udvikler internetsystemer. Kunderne bliver mindre virksomheder i Polen, Tjekkiet og Danmark, der for 475 kroner om måneden kan leje en simpel netversion af Web500's program.

Den danske leverandør af content management-systemer Web500 står over for et gennembrud.

TDC har valgt Web500 som det produkt, teleselskabet vil satse på, og administrerende direktør Kenneth Hallingskov forventer, at aftalen med TDC vil kaste omkring 50 millioner kroner af sig allerede om få år.

- Jeg er utrolig glad for aftalen med TDC. Vi har ikke tidligere solgt til de små og mellemstore virksomheder, men ordren kan hjælpe os til at få fat i en del af markedet, som vi ellers ikke ville ramme, siger han.

Brandes som TDCs eget

Planen er, at TDC om en måneds tid vil markedsføre en samlet pakke til de små og mellemstore virksomheder, der gerne vil kunne opdatere deres websteder selv, men endnu ikke kender deres fulde behov.

Pakken, der tilbydes i tre størrelser, fra knap 500 til omkring 2500 kroner om måneden, indeholder både domæneregistrering, hosting og internet-programmet fra Web500. TDC sælger produktet under eget navn.

Skalerbarhed afgørende

Indtil videre dækker aftalen salg i Danmark, Polen og Tjekkiet, men hvis Web500 selv vil sælge sine produkter i andre lande, skal TDC informeres og have tilbudt salgstjansen først.

Samme ordning gælder den anden vej, så hvis TDC vil tilbyde produkter, der konkurrerer med Web500, skal Hallingskov høres først.

Hos TDC siger Marc Northern, der er produktchef for CMS-tilbuddet, at skalerbarheden var afgørende for, at valget faldt på Web500.

TDC har brugt omkring halvandet år på at gennemsnuse markedet for den rette leverandør.

- Det er vigtigt for os, at kunderne fremover kan skalere deres CMS-løsning op, og da Web500 har fokus på de meget komplekse systemer, er vi med valget af dem sikre på, at kundens behov kan imødekommes, siger Marc Northern.

Han ønsker ikke at afsløre detaljer omkring aftalen, såsom hvor meget Web500 tjener, hver gang TDC sælger en pakke, men han vurderer, at TDC's omsætning inden fem år vil kaste omkring 50 millioner kroner af sig til Web500.

Fortsat millionunderskud

Web500 har eksisteret i fire år, men det er endnu ikke lykkedes selskabet at skabe overskud. De foreløbige opgørelser for 2002 viser, at selskabets omsætning er vokset fra seks millioner i 2001 til lidt over otte millioner kroner. Underskuddet er ifølge de foreløbige opførelser samtidig faldet fra fire millioner kroner til to.

Markedet for Content Management leverandørerne er meget spredt. I den øverste ende findes komplekse systemer, der koster op mod en halv million kroner.

I midtmarkedet ligger der en håndfuld mellemstore leverandører og kæmper om de mellemstore kunder, mens der er en kæmpe underskov af leverandører, der sælger til de helt små virksomheder.

- Vi tror, at vi ved at gå massivt ind og forklare om fordele ved de forskellige produkter kan være med til at stimulere markedet generelt, så også andre leverandører af content management systemer mærker øget efterspørgsel, siger Marc Northern.

TDC vil tilbyde pakkerne som leje over nettet, så kunderne ikke behøver at installere software lokalt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job