Gigantisk Mærsk-ordre til SAP eller Oracle

A.P. Møller vil bruge et stort trecifret millionbeløb på et nyt økonomisystem til Mærsk Sealands afdelinger verden over, erfarer avisen Computerworld. SAP og Oracle er udvalgt til at byde på opgaven, der bliver årets hidtil største it-ordre.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller Gruppen, planlægger at investere et stort trecifret millionbeløb i en nyt ERP-system til containerdivisionen Mærsk Sealand.

Ifølge avisen Computerworld forventes ordren at lande hos enten tyske SAP eller amerikanske Oracle, der begge har store danske datterselskaber.

Koncernfinansdirektør i A.P. Møller Gruppen, Eivind Kolding, bekræfter overfor avisen Computerworld, at der er en udbudsforretning i gang.

- Men det er ikke noget, som vi forretningsmæssigt vil delagtiggøre omverdenen i, siger han.

Ingen af de to ERP-leverandører, der er indbudt til at give et tilbud på opgaven, har ønsket at kommentere oplysningerne.

Når valget af rammesystem er på plads, skal der i fase to vælges en totalleverandør, der får opgaven med at indføre softwaren i hele organisationen.

I forbindelse hermed skal der udskiftes en række lokale it-systemer på Mærsk Sealands kontorer og containerterminaler i over 100 lande.

Mærsk Sealand er den største forretningsenhed i A.P Møller Gruppen og stod i 2002 med 83 milliarder kroner i omsætning for over halvdelen af koncernens samlede omsætning på 152 milliarder kroner, skriver avisen Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere