T-Online viser Bundesliga-bold på nettet

Europas største internetudbyder, Deutsche Telekoms T-Online, har betalt et lille tociret millionbeløb for rettighederne til at vise fodboldkampene fra den bedste tyske division på nettet.

Deutsche Telekoms datterselskab T-Online, der er Europas største internetudbyder, har sikret sig rettighederne til at vise fodbold fra den bedste tyske liga på nettet.

Ifølge Financial Times har T-Online betalt et lille tocifret millionbeløb for at vise fodboldkampene på nettet, og allerede i den kommende weekend vil T-Online bringe højdepunkter fra kampene.

Når T-Online vælger at investerer i den slags indhold, er det fordi, der er flere penge i at sælge specielt indhold end i abonnementer til internet-surfing.

Sidste år alene kom omkring en fjerdel af den samlede omsætning hos T-Online fra salg af indholdstjenester, gebyrer på e-handel og annoncer.

Resten af omsætningen stammer fra internetabonnementer, som T-Online ikke tjener så meget på.

Målet i det kommende år er, at en tredjedel af omsætningen skal hentes på de tjenester, T-Online tjener mest på, mellem dem Bundesliga-fodbold på nettet.

Betalingen for at se kampene hos T-Online varierer afhængigt af, hvor meget man vil se. Der er mulighed for alt lige fra tre minutters højdepunkter til hele kampen, en time efter den er fløjtet af.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job