Uventet underskud i Network Associates

Antivirusproducenten Network Associates er plaget af tvivlsom regnskabspraksis og under børstilsynets bevågenhed. Nu rapporterer selskabet om "uventede udfordringer" i første kvartal, der har vendt et overskud på over 100 millioner kroner til underskud.

Den amerikanske producent af antivirussoftware Network Associates har endnu engang vakt panderynken hos analytikere og investorer, efter at selskabet har vendt et millionoverskud til underskud.

Selskabet, der står bag antivirussoftwaren McAfee, er i forvejen i børstilsynets søgelys, efter det er kommet frem, at selskabet i flere år har pumpet regnskaberne.

Senest har antivirusproducenten afleveret et kvartalsregnskab, der har vendt et overskud på 108 millioner kroner til et underskud på 25,5 millioner kroner.

George Samenuk, der er administrerende direktør i Network Associates, giver ingen detaljer om, hvilken krise selskabet er løbet ind i.

- Der har været nogle uventede udfordringer i visse dele af vores forretning i første kvartal, som vi tager meget seriøst, og som vi nok skal overvinde, siger han i forbindelse med regnskabsfremlæggelsen.

Værdien af Network Associates aktier faldt med 18 procent, da kvartalsregnskabet kom.

Børstilsynets efterforskning af Network Associates handler om, at selskabet har opregnet salget af produkter til dets forhandlere og distributører, mens den endelige omsætning først bør bogføres, når produkterne kommer ud til slutkunderne.

Network Associates har bebudet, at selskabet vil ændre regnskaberne bagud til 1998, men de nye opgørelser lader vente på sig.

Dermed har analytikere og investorer svært ved at vurdere selskabets økonomiske formåen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil