TDC og Telmore slipper for konkurrencesag

Konkurrencestyrelsen vil ikke foretage sig mere i sagen om TDC, der har købt en aktiepost i lavprisselskabet Telmore. Selv om TDC har opnået veto-ret, kan Telmore godt vælge at samarbejde med et andet mobilselskab end TDC, lyder aftalen.

Konkurrencestyrelsen vil ikke blande sig i, at telekoncernen TDC har købt en aktiepost i lavprisselskabet Telmore.

Selskaberne har netop fået besked om, at overtagelsen ganske vist er omfattet af de strikse fusionsregler, men fordi Telmore omsætter for under 300 millioner kroner om året, er sagen ikke stor nok til Konkurrencestyrelsen.

TDC opnåede for en ukendt pris en mindre aktiepost i lavprisselskabet, men ifølge kontorchef Niels Rytter, Konkurrencestyrelsen, har TDC både opnået vetorettigheder og option på at købe flere aktier.

Telmore har altid købt sig til adgang til TDC's mobilnetværk, men aftalen med TDC forhindrer ikke lavprisselskabet i pludselig at give kunderne adgang til Sonofons, Oranges eller Telia mobilnet.

- Telmore kan fortsat samarbejde med andre operatører, og dermed ligger der ikke nogen konkurrencemæssige begrænsninger i aftalen, siger Niels Rytter.

På hvilke områder, TDC har vetorettigheder, vil Niels Rytter ikke kommentere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect