Viborg og Ribe nye centre for IT-vækst

Nye vækstområder er på vej i det danske IT-landskab. Viborg Amt og Ribe Amt får stadig flere IT-job, viser en ny opgørelse. Størst jobvækst har dog Aalborg, mens København sakker agterud.

Der er grøde inden for IT i det Midt- og Sønderjylland. Siden 1993 er der opstået flere og flere IT-arbejdspladser i Viborg og Ribe amter.

Det viser tal fra Danmarks Statistik, bearbejdet og analyseret af forsker Kent Nielsen på Handelshøjskolen i Århus.

På ni år er IT-beskæftigelsen i Ribe Amt steget med 82 procent, mens den er steget med 72 procent i Viborg Amt.

Hvilken kategori af IT-virksomheder jobvæksten er sket i, fremgår ikke af statistikken. At det er relativt små virksomheder, er Kent Nielsen dog ikke i tvivl om.

Viborgenserne og indbyggerne på Ribe-egnen er dog ikke ligefrem blevet oversvømmet af IT-erhvervet. Den "gamle" industri, landbrug, servicefag og andre traditionelle erhverv dominerer stadig.

Blandt de beskæftigede arbejder 1,8 procent i IT-sektoren i Viborg, mens andelen i Ribe er 1,3 procent. I faktiske tal er det 2168 mennesker i Viborg og 1570 i Ribe.

Aalborg vokser trods krise

I Nordjyllands hovedstad er der betydeligt større sandsynlighed for at løbe ind en medarbejder fra IT-sektoren.

I Aalborg Kommune arbejder 5290 på en IT-virksomhed. Det svarer til 5,6 procent af de beskæftigede i 2002 - en vækst siden 2001, hvor det var 5,2 procent.

I Storkøbenhavn er jobmarkedet i IT-sektoren stagneret siden 2001. Men med 53.464 beskæftigede i sektoren er hovedstaden fortsat klart dominerende, hvad angår IT.

Århus slår alle andre byer, når det måles, hvor der er landets tætteste IT-befolkning, nemlig på 7,4 procent. Det vil sige, at flere end syv ud af 100 beskæftigede århusianerne har job i IT-sektoren.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS