Yderligere Linux-støtte fra Peoplesoft

Linux tager endnu et skridt ind på de bonede gulve, når Peoplesoft senere i dag, tirsdag, kaster sin fulde vægt bag open source-styresystemet.

Softwareselskabet Peoplesoft har valgt at lade kodere udvide Linux-understøttelsen til at omfatte flere af selskabet programmer.

- Vi går sammen med IBM om at levere flere programmer til Linux-miljøet for at give vores kunder større valgfrihed, siger Peoplesofts teknologidirektør, Rick Bergquist, til Reuters.

Tidligere har Peoplesoft, der sælger programmer til bogføring, indkøbshåndtering og styring af kundeinformationer, åbnet for at køre visse dele af softwaren på Linux.

Nu understøtter Peoplesoft imidlertid også Linux i de tilfælde, hvor kunden ønsker at bygge, køre og integrere programmer, der er internet-baserede.

Inden udgangen af året vil samtlige af Peoplesofts programmer dermed kunne køre på Linux, oplyser selskabet til Reuters.

Linux er en gratis version af styresystemet Unix, der i mange år har været det foretrukne styresystem på computere i store dele af erhvervslivet.

Selv om brugere ikke skal betale for at benytte Linux-koden, vælger de at købe deres Linux-programmer af en distributør, eksempelvis Red Hat, som kan levere tillægsydelser som support.

I første omgang understøtter Peoplesoft kun Red Hat-versionen af Linux, der er mest udbredt i USA, men selskabet ønsker at udbrede understøttelsen til også at omfatte Suse-versionen, der er populær i Europa, skriver Financial Times.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job