Bredbånd baner vej for vækst på online-spil

Microsoft, spilproducenter og teleselskaber regner med at tjene store penge på online-spil. Pengene skal blandt andet komme fra abonnementer på online-services, større udbredelse af bredbånd og voksende interesse for online-spil til pc'er og spilkonsoller.

Flere bredbåndsforbindelser til internettet er den vigtigste årsag til, at markedet for online-spil boomer. Aktørerne på markedet i Danmark gnider sig forventningsfuldt i hænderne.

- De mange bredbåndsforbindelser er med til at skabe den vækst på online-spilmarkedet, som vi skal tjene penge på, siger Kristian Sveigaard, der er produktchef for Xbox og spil hos Microsoft i Danmark.

Microsoft har i årevis produceret pc-spil, og selskabet står i spidsen for et af verdens største mødesteder for computerspillere på nettet, Zone, hvor tusindvis dagligt mødes til en spildyst.

Samtidig har selskabet satset store summer på spilkonsollen Xbox, der skal tage kampen op med markedets nummer et: Sonys Playstation 2.

Dermed satser Microsoft, som så ofte før, bredt, og dedikerer sig hverken udelukkende til pc'en eller spilkonsollen.

- Online-spilmarkedet vokser og vokser, og vi forventer, at det er et af markeder, hvor vi kan tjene flere penge i fremtiden, siger Kristian Sveigaard.

Han forventer sig meget af selskabets satsning på Xbox Live, der gør det muligt for konsolspillerne at møde hinanden på nettet.

- Det strømmer ind med tilmeldninger siden lanceringen i USA. Vi har i dag langt over 200.000 abonnenter i USA, der gerne vil betale penge for at spille over nettet, siger han.

Xbox Live lanceres i Danmark til efteråret.

Hugo-selskab forventer vækst

Også spilproducenterne regner med at tjene penge på vækstmarkedet for spil generelt, og i særdeleshed på markedet for online-spil.

IO Interactive er det bedste danske eksempel på en vækstsucces i IT-branchen i de seneste år, da selskabet med Hitman-spillene har høstet international anerkendelse. Samtidig har selskabet formået at tjene penge.

Men også andre danske spiludviklere er klar til at ride med på online-bølgen.

Søren Sørensen, direktør for det danske multimedie-firma ITE, forventer, at væksten på spil- og online-markedet vil give virksomheden sorte tal på bundlinjen inden for en overskuelig fremtid.

ITE står bag den populære skærmtrold Hugo, der også er en rimelig succes som pc-spil til børn.

- Vi har ikke mærket den voldsomme vækst endnu, men jeg forventer, at den er lige på trapperne. Vi oplever allerede en stigende efterspørgsel på det amerikanske marked, siger Søren Sørensen.

Han fortæller, at selskabet fortsat høster succes med Hugo-konceptet verden over. I øjeblikket er selskabet klar til at gå i luften med et Hugo-spil via store tv-shows i Kina.

ITE udvikler i dag både pc- og konsolspil, og det forventer Søren Sørensen fortsætter fremover.

- Jeg tror, at den største vækst indenfor online-spil kommer på spilkonsollerne, men jeg vil absolut ikke afskrive pc-spillene, da online-markedet via pc har et kæmpe forspring, siger Søren Sørensen.

Bredbånd bærer væksten

Søren Sørensen mener, at væksten på markedet for online spil primært skyldes stigningen i antallet af bredbåndsforbindelser.

- I takt med at vi alle får hurtige forbindelser til internettet, vil antallet af online-spillere fortsætte med at vokse, da hurtige forbindelser giver den fornødne kvalitet. Samtidig slipper man for at tænke over, hvor
længe man har spillet, og hvad det koster, fortsætter han.

TDC satser også på markedet for online-spil, hvor efterspørgslen efter hurtige bredbåndsforbindelser og månedlige abonnementer til spiltjenester skal tjene penge hjem til teleselskabet.

TDC har skudt penge i Boomtown-konceptet, hvor primært pc-spillere mødes til kampe over nettet.

- Der er ingen tvivl om, at bredbåndsforbindelserne spiller en stor rolle for antallet af online-spillere, siger Jens Østerby, der er markedschef for TDC's boomtown-koncept.

Jens Østerby oplyser, at kunderne fortsat strømmer til Boomtowns spilletjeneste, men vil ikke afsløre, om TDC er begyndt at tjene penge på konceptet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS