Spammer skal betale 110 millioner

Den amerikanske internetudbyder Earthlink har endnu engang haft held til at slæbe en stor-spammer for retten. Han skal nu betale 110 millioner kroner i erstatning.

Internetudbyderen Earthlink har ved en amerikansk domstol fået tilkendt knap 110 millioner kroner i erstatning fra en virksomhed, der havde sendt over 825 millioner uopfordrede e-mails, spam, via Earthlinks netværk, skriver Associated Press.

Spammeren Howard Carmack, der ikke selv mødte op i retten, havde brugt stjålne kreditkort og personoplysninger til at åbne hundredvis af falske internetkonti.

Fra disse konti sendte Howard Carmack over 825 millioner spam-mails.

Howard Carmack var leder af et netværk af spammere, og udover erstatningen på 110 millioner kroner er han nu dømt til, at han ikke længere må udsende spam eller hjælpe andre med det.

Overtræder han dette forbud, risikerer han en skærpelse af dommen, der i sidste ende kan medføre fængselsstraf.

Det er ikke første gang, Earthlink har haft med at slæbe spammere i retten. Sidste år blev spammeren Khan Smith dømt til at betale 166 millioner kroner.

Den dom er indtil videre rekord, selvom Earthlink ikke har set noget til pengene.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S