Ugens menu: Torsdag ekstra spam

En britisk undersøgelse viser, at torsdag er spam-dag. Ingen ved hvorfor, men det er den dag, hvor der lander flest af de mange milliarder spam-mails, internetbrugerne hver uge må lægge indbakker til.

Hold lige øje med menuen i kantinen en ekstra gang. Der er nemlig stor chance for, at den torsdag står på spam, spam, spam og spam.

En britisk undersøgelse viser ifølge BBC, at torsdag er den dag, hvor vi statistisk set modtager flest uønskede e-mails, eller på moderne dansk: spam.

Selskabet Brightmail, der står bag undersøgelsen, kan dog ikke give nogen forklaring på, hvorfor lige netop torsdag er spam-dag.

Mængden af spam i indbakkerne over hele kloden er dog et væsentligt større problem end næringsværdien af det engelske Jaka-bov-lignende produkt, der må lægge navn til fænomenet.

Microsoft har for nylig afsløret, at selskabet blokerer for 2,4 milliarder spam-mails om dagen for deres Hotmail og MSN-kunder.

En anden opgørelse har vist, at omkring 41 procent af e-mailtrafikken udgøres af spam.

Det er et tal, som eksperterne forventer vil vokse yderligere inden for kort tid.

Spam belaster dels forbrugerne, der hver dag skal skovle deres indbakke fri for spam.

Men det er også en belastning for virksomheder, hvis op mod halvdelen af posten blot er overflødigt spild af kapacitet på postserveren.

For internetudbyderne er spam også penge ud af vinduet, da det optager diskplads og lægger beslag på båndbredde mellem udbyderne uden at give en tilsvarende indtægt.

Spam-problemet er størst for brugere af amerikanske internetudbydere, da man i USA har en mildere lovgivning end eksempelvis den europæiske, når det gælder markedsføring direkte til forbrugerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland