Koreansk chipproducent taber told-slagsmål

USA planlægger at pålægge en straftold på 57 procent på hukommelseschip fra koreanske Hynix Semiconductor. Virksomheden anklager sine amerikanske konkurrenter for at spolere de to landes forsøg på at nå en fredelig og toldfri aftale.

Verdens tredjestørste producent af hukommelseschip, koreanske Hynix Semiconductor, har tabt slagsmålet med USA om straftold på selskabets produkter.

Frem til i fredags var Korea og USA enige om at give Hynix begrænset adgang til at sælge chips på det amerikanske marked på normale markedsvilkår, men ifølge Financial Times er den aftale nu gået i vasken.

Hynix anklager ifølge avisen den amerikanske halvleder-industri for at stikke en kæp i hjulet på forhandlingerne ved at have en "ikke-konstruktiv holdning".

Dermed ser alt ud til, at USA fra juni vil pålægge en 57-procents straftold på produkter fra Hynix, fordi selskabet har fået ulovlig statsstøtte fra den koreanske regering.

EU har for længst vedtaget at opkræve ekstra told på 33 procent på det koreanske selskabs produkter, men i USA er forhandlingerne mellem de to landes regeringer trukket i langdrag.

Den koreanske chipproducent har over de seneste tre år tabt 51 milliarder kroner, alene i første kvartal i år mistede selskabet 5,3 milliarder kroner på at sælge hukommelseschip.

Når Hynix alligevel har formået at overleve, skyldes det ifølge EU og USA, at selskabet i flere omgange har modtaget ulovlig statsstøtte fra Korea.

Det er blandt andet sket gennem eftergivelse af gæld fra flere banker, der er under den koreanske regerings kontrol.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S