Software fra krakket XML-hus stadig til salg

XML-huset Integrator Uniwares produkter overlever i nye selskaber, mens de fyrede medarbejdere i det konkursramte softwarefirma ikke har udsigt til genansættelse.

XML-selskabet Integrator Uniware, der for knap tre uger siden gik konkurs, har skiftet navn og overdrager sine produkter til andre selskaber.

Det oplyser direktør Peter Taarnhøj fra venturefirmaet Comlex, der ejede softwarehuset.

De 10 medarbejdere er opsagt og har ikke udsigt til at blive genansat.

Produkterne bruges til håndtering af elektroniske dokumenter, især med brug af den udbredte XML-standard, og overdrages til to andre selskaber i Comlex-familien, der beskæftiger sig med publicering, nemlig Autotext og Newtech Publishing.

- Så i en eller anden form fortsætter aktiviteterne i firmaet. På denne side af sommerferien er der dog ingen kunder, der vil købe noget som helst, siger Peter Taarnhøj.

Comlex har over de seneste to år skudt seks-syv millioner kroner i Integrator Uniware, og udover Lønmodtagernes Garantifond er Peter Taarnhøjs selskab det eneste, der får penge i klemme i forbindelse med konkursen, oplyser han.

Galt marked

Peter Taarnhøj mener, at Integrator Uniware "gik efter et galt marked", fordi softwaren skulle trække data ud af mange forskellige programmer for automatisk at producere eksempelvis prislister og kataloger.

Det stillede store krav til kontinuiteten i den måde, kunderne opbevarede data i deres egne IT-systemer. Hvis strukturen i kundens data blev ændret, gav det problemer at bruge Integrator Uniwares XML-løsning, forklarer Peter Taarnhøj.

I forbindelse med konkursen har Integrator Uniware skiftet navn til Nilkon, men det skal man ikke lægge så meget i, fortæller ejeren.

- Det er en dårlig ting at være gået konkurs. Med det nye navn giver det mulighed for at begynde igen, hvis det skulle blive aktuelt, siger Peter Taarnhøj.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere