Volvo forbyder kameratelefoner

Ingen adgang for mobiltelefoner med indbygget kamera på Volvo-fabrikkerne i Sverige. Kameratelefonerne er en potentiel trussel mod sikkerheden, og derfor skal medarbejderne aflevere dem ved indgangen.

Mobiltelefoner med indbyggede digitalkameraer er ren James Bond. På Volvo-fabrikkerne i Sverige tager man de smarte telefoner så alvorligt, at ledelsen nu forbyder telefonerne på fabriksområdet.

Det er frygten for industrispionage, der får Volvo til at inkludere kameratelefonerne i det generelle forbud mod at medbringe kameraer, skriver den svenske avis Affärsvärlden.

Det betyder, at medarbejdere, der har investeret i eksempelvis en Sony Ericsson P800 eller Nokia 3650, ikke længere må tage deres mobiltelefon med på arbejde.

Kameraerne i mobiltelefonerne er gode nok til på tæt hold at kunne fotografere tekniske detaljer og kan derfor ikke betegnes som et uskyldigt udseende miniaturekamera.

Det er i forvejen forbudt at medbringe kameraer på Volvo-fabrikkerne, netop for at sikre, at der ikke slipper noget ud om udvikling af nye bilmodeller eller produktionsmetoder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer til Online

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S