Pirat-razzia mod Eterra

Flere end 70 ansatte er involveret i en sag om piratkopiering hos Merkantildata-selskabet Eterra i Norge. En politi-razzia afslørede, at Eterras servere er blevet brugt til distribution af musik og de nyeste Hollywood-film.

Norsk politi har sigtet fire medarbejdere i Merkantildata-selskabet Eterra for brud på ophavsretsloven.

Det sker ifølge avisen Dagens Næringsliv efter en uanmeldt razzia mod selskabet for nogle uger siden.

Flere end 70 medarbejdere skal over længere tid have brugt en af Eterras servere til at hente og distribuere musik og nye Hollywood-film. Servere med over 1000 ulovlige filer er nu beslaglagt, skriver avisen.

Mistanken retter sig alene mod de ansatte, mens selskabet Eterra ikke har været involveret i piratkopieringen.

Brancheorganisationen Norsk Videogramforening tippede politiet om sagen, og organisationen varsler nu solide søgsmål mod Eterras medarbejdere.

Eterras danske direktør, Finn Hindkjær Pedersen, oplyser til Computerworld Online, at han intet kender til sagen og ikke ved, om danske medarbejdere har haft adgang til den famøse piratserver.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere