Millioner at tjene på nyt dankort

Leverandører af dankort og betalingsterminaler kan se frem til at tjene millioner af kroner, når danskerne om få år får nye dankort baseret på mikrochips. Alene markedet for nye betalingsterminaler ventes at få en værdi på op til 800 millioner kroner, skriver avisen Computerworld.

Leverandører af dankort og betalingsterminaler går gyldne tider i møde, når butikker og borgere i løbet af få år skifter det gamle dankort med magnetstribe ud med et nyt baseret på mikrochips.

Alene markedet for nye dankort-terminaler anslås at få en værdi på op mod 800 millioner kroner, skriver avisen Computerworld fredag.

Også leverandører af selve kortet kan se frem til at få fyldt tegnebogen, når danskerne fra 2005 anskaffer sig et nyt chipkort-baseret dankort.

Teknologien er allerede udviklet, og leverandørerne venter blot på, at leverancen af det nye dankort sendes i licitation.

- Fra det øjeblik PBS og Dankort A/S fremlægger specifikationerne for det nye dankort, vil vi kunne have softwaren klar i løbet af nogle uger, siger Steen Rasmussen, direktør i S-card, der er en af de mulige leverandører af det nye dankort.

Hvem skal betale?

Slagsmålet om, hvem der skal betale for det nye dankort, er i fuld gang. Et lovforslag fremsat i april måned åbner for, at kortmodtagerne (detailhandlen) skal betale et gebyr på 50 øre per ekspedition til bankerne for at dække bankernes udgifter på 650 millioner kroner om året ved dankortet.

Men det vil detailhandlen ikke acceptere, da branchen mener, at betalinger med dankort i butikkerne har sparet bankerne for millioner af kroner. Eksempelvis har Dansk Supermarked godt og vel 69 millioner dankort-ekspeditioner om året.

- Det er klart, at vi dermed sparer bankerne for store beløb ved at lege bank for kunderne. Det er jo vores personale, der udfører arbejdet, siger informationschef i Dansk Supermarked, Poul Guldborg, til avisen Computerworld.

Tvivl om sikkerhed

Et af de vigtigste argumenter for at investere i et nyt chipkort-baseret dankort har været, at det er meget sværere at kopiere end det gamle kort med magnetstribe.

- Det er klart, at vi ikke kan udskifte alle terminaler i Danmark på en enkelt nat. Så vi er simpelthen nødt til at have en overgangsperiode, hvor begge teknologier er i brug. Det betyder jo desværre, at kortene stadig vil kunne kopieres, indtil infrastrukturen er på plads og kortet udelukkende er chipbaseret, siger direktør i Dankort A/S, Niels Neergaard til avisen Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S