IBM: Kæmpeordre på vej fra Nordea

IBM har slået alle konkurrenterne i kampen om at drive Nordeas banksystemer. Til efteråret stifter IBM og Nordens største bank et fælles IT-selskab og går i gang med at etablere et nyt hoveddriftscenter i Sverige.

IBM har fejet alle konkurrenterne af banen og er ved at løbe med en ordre på at drive IT-systemerne for Nordens største bank, Nordea.

Endnu er kontrakten ikke underskrevet, men Nordea har valgt kun at forhandle videre med IBM. Alle andre IT-selskaber er lagt på is.

De to parter forsøger at nå en aftale om at oprette et joint venture, hvortil en del af Nordeas IT-medarbejdere skal overflyttes.

Svensk driftscenter

Det fælles selskab satser på at oprette et centralt driftscenter i Sverige. Det skal erstatte de nuværende centre i alle de nordiske lande og på den måde give storbanken besparelser.

Ifølge Nordeas informationschef Erik Evrén er der ikke lagt op til fyringer.

- Derimod genbesætter vi ikke stillingerne, når vores IT-medarbejdere rejser eller går på pension, fortæller han.

Nordea har svoret at forsøge at skære op mod 20 procent af IT-udgifterne, men det skal ifølge Erik Evrén ske over en årrække.

Informationschefen vil endnu ikke ud med, hvor meget kontrakten er værd, eller hvor mange IT-medarbejdere der skal flytte fra Nordea. Direkte adspurgt, om det er 100 eller 1000 svarer den nordiske direktør for IBM Global Services, Leif Lindqvist, dog, at det "nok er nærmere 1000".

Ifølge Leif Lindqvist omfatter forhandlingerne først og fremmest infrastruktur, hvilket i dette tilfælde vil sige drift af de mainframes, hvor bankdataene ligger. Derimod er de applikationer, som bankmedarbejderne anvender, ikke med i kontrakten. Et af problemerne for Nordea er ellers netop, at der kører forskellige applikationer i de lande, hvor banken opererer.

Har læst Danske Banks rapport

Danske Bank gav for nylig IBM skylden, da bankens IT-systemer var nede i flere dage. Danske Bank har krævet, at IBM betaler de 40 til 50 millioner kroner, som kunderne tabte, da bankens IT-systemer var nede.

Ifølge Erik Evrén har Nordea studeret Danske Banks rapport om IT-nedbruddet nøje.

- Men vi har ikke fundet forhold i den, som har haft indflydelse på valget af IBM, siger han.

Erik Evrén finder det for tidligt at svare på, om Nordea i lyset af Danske Bank-nedbruddet kræver en form for erstatningspligt af IBM, hvis systemerne går ned.

IBM og Nordea forventer at afslutte deres forhandlinger til efteråret.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory