Lego-ejer lukker IT-investeringsfirma

De tre IT-firmaer i porteføljen hos Lego-familiens investeringsselskab LMX Business Development har kostet selskabet 10 millioner kroner alene i år. Nu lukker Kirk Kristiansen-familien IT-investeringsselskabet og lægger investeringer ind i dens eget ventureselskab Kirkbi.

Lego-familien med Kjeld Kirk Kristiansen i spidsen har valgt at lukke investeringsselskabet LMX Business Development, der specialiserede sig i IT-selskaber.

Investeringsselskabet havde ved årsskiftet de tre selskaber Phase One, Kanitech og Dicon i porteføljen. Samlet påførte de LMX Business Development et tab på 10 millioner kroner sidste år.

Investeringerne i de tre porteføljeselskaber bliver dog ikke ramt af lukningen. De bliver lagt ind i Kirk Kristiansen-familiens investeringsselskab, Kirkbi.

- Det er et spørgsmål om, at vi gerne vil have kritisk masse i vores investeringer, så nu samler vi musklerne i stedet for at udvide aktiviteterne flere forskellige stedet, siger administrerende direktør Bent Pedersen, Kirkbi.

Kirkbi havde med udgangen af 2001 en egenkapital på 8,4 milliarder kroner, og selskabets 25 ansatte investerer i alt fra fast ejendom til sikkerhed og grafisk tryk.

Kirkbi har som moderselskab for LMX Business Development også tidligere mærket konsekvensen af et svært IT-marked.

I 2001 fik LMX Business Development et underskud på investeringsaktiviteterne på 21,5 millioner kroner. En stor del heraf stammede fra selskabet Tool-Tribe, der udviklede digitale penne og scannere til at sætte på white boards. Tool-Tribe gik i to omgange konkurs med en efterfølgende gæld på 73 millioner kroner.

LMX Business Development sidder på 22 procent af aktierne i Phase One, der producerer digitale bagstykker til kameraer. Phase One havde i 2001 74 medarbejdere og en omsætning på 118 millioner. Underskuddet var 16 millioner kroner.

Desuden har LMX Business Development betalt 4,1 millioner kroner for at få 8,1 procent af aktierne i Kanitech International, der udvikler den trådløse muse-pen Zeptor, og som tidligere forsøgte at slå igennem med det meget udskældte produkt Freepen.

- Kanitech er et af de selskaber, som er faldet i vejkanten, og selskabet er opført til meget forsigtige forventninger, siger Bent Pedersen.

Derudover ejer LMX Business Development 100 procent af Dicon, der driver forskningsvirksomhed inden for IT og naturvidenskab.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S