Strand: Håbløst at investere i dansk tele

Et udenlandsk teleselskab har absolut ingen grund til at investere penge i Danmark, mener teleanalytikeren John Strand. Mens det danske telemarked er overrendt, er der bedre vækstmuligheder andre steder i verden.

Alt for mange teleselskaber flokkes om det temmeligt lille danske telemarked, mener teleanalytikeren John Strand.

Ingen af selskaberne gør noget særligt for at adskille sig fra konkurrenterne, og derfor er branchen ved at begå selvmord på brutal vis, sagde John Strand, da han onsdag havde indkaldt danske telejournalister til at overhøre en verbal spanking af de danske teleselskaber.

- Det kræver en million kunder at kunne tjene penge som mobilselskab. Hvis 3 kommer på banen, er vi oppe på fem selskaber i Danmark med egne netværk, og det er to for mange, påpegede John Strand.

I Tyskland finder der i øjeblikket en konsolidering sted, hvor landets fire mobilselskaber med egne netværk sandsynligvis reduceres til tre, og i Holland går udviklingen fra fem til tre selskaber, forklarede manden, der altid er klar til at skabe rav i tele-gaden.

Tilmed er det danske mobilmarked ved at gå i stå. Mens det gennemsnitlige forbrug per kunde i Norge stiger med tocifrede vækstrater, er der stort set ingen udvikling i danskernes mobilforbrug.

- Hvorfor skulle teleselskaberne så investere i Danmark? Sonofon er det næstmindste af de 12 mobilselskaber, Telenor er inde i, og i øjeblikket har nordmændene så meget vækst i et land som Bangladesh, at de i flere måneder ad gangen er nødt til at stoppe for tilgang af nye kunder, sagde John Strand.

- Hvor ville I så sætte jeres penge, spurgte den åbenmundede analytiker de danske telejournalister.

Skal der gang i den danske televerden, kræver det alliancer og fusioner, eller også skal nogle af selskaberne skal ligefrem forlade landet, tordnede Strand.

Han fandt det oplagt, at TDC Mobil og Sonofon går sammen om 3G-telefoni, hvilket vil gøre det overordentligt vanskeligt for de andre, økonomisk pressede selskaber at komme til fadet.

Andre modeller kunne være en sammenlægning af Orange og Telia eller af Orange og Sonofon, gættede analytikeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse