Nordjysk avis køber Web500

Nordjyske Holding, et selskab under Nordjyske Stiftstidende, overtager Web500, som gik konkurs i maj. Web500 bliver en del af datterselskabet AM Production, som dermed er en ny aktør på det pressede marked for systemer til at styre web-indhold.

Den nordjyske regionalavis Nordjyske Stiftstidende går ind på det pressede marked for systemer til at styre web-indhold, også kaldet Content Management (CMS).

Nordjyske-selskabet AM Production har underskrevet en hensigtserklæring om at blive hovedejer af Web500, der gik konkurs i maj og sendte 30 medarbejdere hjem uden løn.

Avisens ejere har været på udkig efter en indgang til markedet for content management-systemer.

- AM Productions har henvendt sig til Web500, fordi selskabet har en interesse i at gå ind i rekonstruktionen. Det var ikke Birger Riisager, der som bestyrelsesformand for Web500 fandt de nye investorer, men dem, der henvendte sig, siger Mondosofts direktør Laust Søndergaard, der sad i bestyrelsen for Web500 frem til konkursen.

- Der sker for tiden en konsolidering i markedet, og vi mener, at tiden er moden til en investering, siger Peter A. Petersen, som er administrerende direktør for både AM Production og moderselskab Nordjyske Holding.

Web500's content management-system bliver en del af softwareselskabet AM Production portefølje.

Kildekoden til cms-systemet var ikke en del af konkursboet, men var derimod ejet af to af de tidligere bestyrelsesmedlemmer i Web500.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S