RAM-direktør stoler på Trolle

Den bedrageri-sigtede John Trolle Rasmussen er den største kender af RAM-markedet i Europa, mener direktøren i Ramexperten, Povl Erik Gedde. Derfor har han ingen betænkeligheder ved at lukke Memory Card-stifteren ind i varmen.

Povl Erik Gedde, ejer af og direktør for RAM-forhandleren Ramexperten, har ingen problemer med at lukke John Rasmussen, der tidligere hed John Trolle, ind i sit selskab.

John Rasmussen er sigtet for bedrageri og underslæb i forbindelse med konkursen i børsnoterede Memory Card Technology, som han selv stiftede. Han er nu direktør for belgiske Memory Corp NV, som har overtaget 50 procent af ejerskabet i Ramexperten,.

Povl Erik Gedde betegner blæsten omkring personen John Rasmussen som "avissladder".

? Jeg har ikke haft nogen betænkeligheder i forhold til John, siger Povl Erik Gedde.

Han havde ikke noget personligt kendskab til John Rasmussen, da denne henvendte sig per e-mail om et samarbejde. Aftalen om overtagelsen kom i stand via en af Ramexpterens medarbejdere på IT-messen CEBIT i Tyskland tidligere på året.

? Jeg har nu mødt ham nogle gange, og jeg vil vove den påstand, at han er den person, der har mest forstand på RAM-markedet i Europa. Det er den faglige ekspertise, jeg gerne vil koble med min egne forretningsevner, siger Povl Erik Gedde.

Han solgte tidligere på året sin andel i netværksselskabet SEC Datacom, som han var medstifter af, og startede Ramexperten.

Ramexperten omdøbes med den delvise overtagelse til Memory Corp Nordic. Der planlægges nu yderligere ekspansion i de øvrige nordiske lande, oplyser Povl Erik Gedde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job