Worldcom-direktør beskyldes for svig

Telekoncernen Worldcoms grundlægger, Bernard Ebbers, beskyldes i to nye rapporter for at have medvirket til selskabets undergang gennem systematisk svig og dårlig ledelse.

Grundlæggeren af telekommunikations-koncernen Worldcom, Bernard Ebbers, var dybt impliceret i dens undergang, fremgår det af to nye rapporter.

Den tidligere direktør beskyldes sammen med andre ledende medarbejdere for systematisk at have pyntet på økonomien, hvilket førte til en at historiens største regnskabsskandaler.

Den ene rapport er bestilt af Worldcoms nye bestyrelse og er skrevet af et advokatfirma sammen med William McLucas, en tidligere direktør i det amerikanske børstilsyn (SEC).

Rapporten fastslår, at selvom flere medarbejdere gjorde sig skyldige i svig, så var Bernard Ebbers "kilden til den kultur, og i samme grad det pres, der førte til sviget".

Den anden rapport er bestilt af den domstol, der behandler Worldcom-sagen. Den beretter om "svig, ufuldkommenhed og ligegyldighed over for de basale principper i virksomhedsledelse" hos Worldcom.

Fiduser

Uregelmæssighederne blev afsløret sidste år, hvorefter Worldcom gik i betalingsstandsning.

Siden har koncernen under en ny bestyrelse og ledelse arbejdet på at komme ovenpå igen, og selvom det officielle navn fortsat er Worldcom, markedsfører koncernen sig under navnet på et af de selskaber, der blev købt op, mens det stadig gik godt, MCI.

Bernard Ebbers' strategi for at opbygge en af USA's største televirksomheder op igennem 1990'erne var at opkøbe konkurrenter, som Worldcom betalte for med sine egne aktier.

For at holde aktiekursen oppe, benyttede koncernen sig af "økonomiske fiduser" for at leve op til markedets forventninger, og der er "klare beviser for", at direktøren selv var klar over fiduserne, hedder det i rapporten bestilt af Worldcoms bestyrelse.

Rapporten kan føre til en politimæssig efterforskning mod Bernard Ebbers. Den tidligere finansdirektør i Worldcom, Scott Sullivan, og regnskabschefen Buford Yates Jr. blev i august tiltalt for svig for knap 70 milliarder kroner.

Worldcoms nye direktør, den tidligere Compaq-topchef Michael Capellas, udsendte mandag en udtalelse, hvori han understregede, at ingen personer, der "bare muligvis kan være forbundet med de tidligere forseelser" fortsat arbejder i koncernen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland