SAP udnytter Oracle-postyr

Softwareproducenten SAP lancerer torsdag en salgskampagne rettet mod usikre kunder hos konkurrenterne Peoplesoft og J.D. Edwards, der måske er på vej til at blive opslugt af Oracle-koncernen.

Den tyske softwarekoncern SAP er torsdag klar med en salgskampagne rettet mod kunderne hos de amerikanske konkurrenter Peoplesoft og J.D. Edwards.

Formålet er et udnytte den forvirring, der er skabt omkring virksomhederne med Oracles fjendtlige forsøg på at købe Peoplesoft for 32 milliarder kroner, skriver Financial Times.

Samtidig med Oracles købstilbud blev der rejst tvivl om Peoplesofts planlagte overtagelse af J.D. Edwards, der ellers netop var annonceret.

- Disse træk og modtræk skaber stor usikkerhed hos kunderne med hensyn til sikkerheden i deres investeringer og muligheden for fremtidig vedligeholdelse. Derfor foreslår vi et alternativ, siger SAP-chefen Leo Apotheker til avisen.

En Oracle-chef afviser, at SAP kan få noget ud af sådan en kampagne. Virksomheden peger på, at beslutninger om køb af avancerede applikationer er langsigtede og upåvirkede af lidt forvirring på kort sigt.

Oracles plan er - hvis overtagelsen af Peoplesoft lykkes - at udfase Peoplesofts produkter, men fortsat at yde support over for de nuværende kunder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere