Små mobilselskaber på hugst hos hinanden

Lavprisselskaberne gør alt for at pynte deres kundetal op til skæringsdatoen 30. juni. Telmore forsøger at gøre indhug hos de nærmeste konkurrenter ved at give kontante bidrag til nye kunder.

Lavprisselskabet Telmore, der for nylig delvist blev overtaget af TDC-koncernen, yder for første gang kontant rabat til nye kunder, der melder sig under fanerne.

Ved at tilmelde sig falder der en velkomstbonus på 200 kroners gratis taletid oven i hatten.

Tilbudet gælder til 30. juni, der er skæringsdatoen for IT- og Telestyrelsens næste halvårsstatistik, og selskabet håber dermed at få ekstra kunder med i den prestigefyldte opgørelse.

- Vi oplever en stor vækst fra de store teleselskaber til de internetbaserede selskaber, så vi har nu spurgt os selv, hvad der kan få en Smarttalk- eller en CBB Mobil-kunde til at flytte til os, siger Telmores direktør, Frank Rasmussen.

Valget faldt ikke på tilskud til mobiltelefoner, som bruges i den mere traditionelle del af branchen, men på ekstra taletid, som i virkeligheden ikke koster Telmore så meget.

Frank Rasmussen afviser at føle sig presset af konkurrenter som eksempelvis CBB Mobil, der for nylig har gennemført en reklamekampagne herhjemme og efter eget udsagn oplevede en massiv kundetilgang.

- Jeg foretrækker at se på IT- og Telestyrelsens opgørelser over kunder frem for selskabernes egne udsagn om, hvor mange SIM-kort de har ude, siger Frank Rasmussen, der forventer at have 325.000 kunder ved halvårsskiftet.

Debitels lavprisselskab, Smarttalk, har tidligere forsøgt at kapre kunder hos Telmore, men eftersom det skete gennem ulovlig markedsføring via SMS-beskeder, efterforskes den affære nu af politiet.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S