Microsoft sagsøger spammere

Microsoft har anlagt 15 sagsanlæg mod spam-afsendere i USA og Storbritannien. Samtidig overvejer den amerikanske regering at sætte dusør på spammeres hoveder.

Microsoft vil sætte spammere stolen for døren. Softwaregiganten har gang i 15 sagsanlæg mod britiske og amerikanske afsendere af spam.

De sagsøgte har ifølge Microsoft stået for afsendelsen af over to milliarder reklame-e-mails.

- Spam er et voksende problem, det er et globalt problem, og det kræver en global løsning, siger Brad Smith, vicedirektør i Microsoft.

Microsoft går ind for lovgivning på området, og den er sandsynligvis på vej. Den amerikanske kongres debatterer i disse dage et lovforslag imod spam, og der er mange forslag til, hvordan man kan komme de uvelkomne e-mails til livs.

En senator har foreslået, at det skal være muligt at beslaglægge spammeres private ejendom på samme måde, som det sker for narko-mistænkte. En anden mener, at man skal kunne sætte dusør på spammeres hoveder, således at anmelderen får del i den bøde, som regeringen idømmer spammeren.

Spams andel af den samleed e-mailmængde er mere end fordoblet i det seneste år og udgør nu ifølge spamblokkeren Brightmail knap halvdelen af alle e-mails, skriver onlineudgaven af The Wall Street Journal.

Tidligere undersøgelser har anslået spams andel e-mail-trafikken til at være endnu højere.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S