Viborg-firma vil sælge 18.000 pc'er

Viborg-firmaet PRC-Data vil begynde at producere sine egne pc'er og regner med et årligt salg på mindst 18.000 apparater. Det stiller selskabets distributionsforretning i skyggen.

En af de internetbaserede IT-butikker, som fik sit gennembrud med prisportalen edbpriser.dk, forsøger sig nu som pc-producent.

PRC-Data i Viborg, som ligger i det samme selskab som distributøren Pro Components, forventer at producere mindst 18.000 pc'er i løbet af det kommende år.

Det er ifølge direktør Gerner Petersen maksimum af, hvad der kan presses igennem de nuværende lokaler.

Men skulle det blive nødvendigt at skaffe mere plads til montagen af pc'erne, er Pro Component ejet af den lokale byggematador Finn Bach, som nok skal skaffe de nødvendige kvadratmeter, mener Gerner Petersen.

Distribution i skyggen

Den nye pc-forretning stiller distributionen af IT-udstyr noget i skyggen.

Ifølge Gerner Petersen lever nogle af de pc-forhandlere, som køber ind i distributionsforretningen, fint med, at de skal konkurrere med deres leverandør om pc-kunderne. Men andre anser det for at være et problem.

Derfor bliver pc-forretningen gennem internetbutikken hovedaktiviteten i Pro Components.

Umiddelbart ser det ikke ud til, at der kan være meget fortjeneste i det marked, da PRC Data sælger sine pc'er for helt ned til 2500 kroner eller derunder.

- Men vi lever af at have tilfredse kunder, og selv vores billigste pc er ikke noget skrammel. Vi markedsfører den heller ikke som en Rolls Royce eller en Bentley, forklarer Gerner Petersen.

Han tilføjer, at når kunderne er glade for deres billige maskiner, så kommer de også tilbage, hvis de skal bruge noget dyrere.

Samtidig anbefaler mange deres arbejdsgivere at købe ind i internetforretningen fra Viborg, og i dag udgør salget til erhvervskunder godt 40 procent af omsætningen.

Gerner Petersen påpeger desuden, at Pro Components har agentur eller distribution af mange pc-komponenter fra nogle af verdens største producenter. Det giver billige indkøbspriser - særligt når der ifølge planen skal langes 18.000 pc'er over den virtuelle disk.

PRC Data vil desuden gerne levere til andre butikker, som har lyst til at sælge pc'erne.

PRC Data begyndte at sælge direkte til privatkunder allerede i slutningen af 1990'erne før edbpriser.dk blev indgang for mange danske pc-købere. Den store vækst kom dog gennem edbpriser.dk, og PRC Data er ifølge Gerner Petersen den største annoncør på prisportalen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere