Teknologisk Institut i kursus-opkøb

Teknologisk Institut overtager aktiviteterne uden for Nordjylland fra konkurrenten EDB-Højskolen på et hårdt presset marked for IT-kurser. "Det er undervandssvømning, og det handler om, hvem der har de største lunger," siger direktøren for Teknologisk Institut.

Teknologisk Institut, som udbyder efteruddannelse i en lang række IT-systemer, har overtaget tre kontorer fra den nordjyske konkurrent EDB-Højskolen. Prisen oplyses ikke.

16 medarbejdere følger med til Teknologisk Institut, mens seks ansat i administrative stillinger bliver fyret.

EDB-Højskolen skal nu koncentrere sig om det nordjyske lokalområde, AF-kurser og om aktiviteter under EU's Mål 2-midler for randområder.

Teknologisk Institut får til gengæld et nyt kontor i Kolding og sammenlægger to af EDB-Højskolens andre kontorer i Rødovre og Skejby med sine egne kontorer i de områder.

Dermed overtager køberen de dele af konkurrentens aktiviteter uden for Nordjylland, som retter sig mod erhvervsmarkedet.

Ifølge direktør i Teknologisk Institut Jørgen Kunter Pedersen er IT-uddannelsesmarkedet faldet til det halve.

- Der skal være et bedre forhold mellem udbud og efterspørgsel, siger han.

Flere store IT-huse, eksempelvis WM-data, Hands og Merkantildata, har lukket eller neddroslet deres uddannelses-afdelinger.

- Det er undervandssvømning, og det handler om, hvem der har de største lunger. Vi mener, at det er os, men spændende er markedet ikke, siger Jørgen Kunter Pedersen.

Der må derfor gerne ske yderligere konsolidering på markedet, mener Jørgen Kuntner Pedersen, som påpeger, at krisen presser priserne på IT-uddannelse for langt ned.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S