TDC forsøger sig med musiksalg på nettet

TDC satser på danskernes lovlydighed med online musikbutik, som sælger muligheden for at brænde og downloade uden risiko for kæmpebøder. Foreløbig giver teleselskabet musikbutikken et år til at bevise sin levedygtighed.

Fra på mandag kan danskerne downloade og brænde musik fra internet uden at få ertstatningsager for piratkopiering på halsen.

Initiativet kommer fra TDC, hvis digitale musikbutik har et repertoire på omkring 180.000 danske og udenlandske numre.

Selv om kunderne skal betale ved digital-kasse 1 mener TDC at stå sig godt i konkurrencen med fildelingstjenesterne, eksempelvis Kazaa.

- Først og fremmest er de andre ulovlige, og vi tror på, at danskerne efterhånden gerne vil undgå situationer, hvor de bliver småkriminelle ved at hente musik på nettet, siger Thomas Hüttel, som er markedsdirektør i TDC's fastnet- og internetforretning.

Han forventer at få forældre som kunder, fordi de frygter, at sønnen eller datteren ellers bliver konfronteret med erstatningskrav i millionklassen.

TDC tilbyder både at købe og leje musikken. Kunder, der køber, kan downloade sangene og brænde dem på cd eller overføre dem til andre medier. Det kommer til at koste mellem fem og 20 kroner per nummer, og TDC's egne bredbåndskunder kan opnå rabat.

Kunder, der kun ønsker at høre musikken én eller et begrænset antal gange, kan også få adgang til det ved at betale en leje. Når abonnementet udløber, kan sangen ikke længere høres. Prisen er 50 øre per aflytning.

Foreløbig er musikbutikken åben i et år, og så vil TDC vurdere, om det betaler sig at forsætte. Thomas Hüttel vil dog ikke kommentere, hvad succeskriteriet er, hverken i kroner og øre eller antal solgte numre.

- Men vi startede jo ikke, hvis vi ikke troede på, at det holder længere end et år. Dybest set tror vi, markedet er modent, og så skal vi nu teste villigheden til at betale blandt de danske kunder. For der er jo ingen tvivl om, at interessen for musik fra internettet er der, siger han.

Butikken ? www.tdconline.dk/musik - skal køre i samarbejde med det engelske selskab OD2, som har licensaftaler med en række internationale pladeselskaber om online-salg af musik. I princippet kan man sige, at TDC bare stiller butikslokaler til rådighed.

TDC bliver ikke Danmarks eneste online musikbutik. Den danske musikindustri og Statsbiblioteket i Århus venter at gå i luften med butikken, Phonofile, i løbet af sensommeren. Phonofile får kun danske kunstnere og satser på at holde prisen per nummer under ti kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS