Danmark næstbedst til IT i verden

Danmark er strøget fra en femteplads til en andenplads på listen over de lande, der har størst IT-parathed. Det er den danske bredbånds-udvikling, der har sat fut i fejemøget. Skal positionen holdes, vil det kræve større fokus på sikkerhed og digital forvaltning.

Den hurtige udbredelse af bredbånd herhjemme har rykket Danmark tre pladser op til en andenplads på analysehuset IDC's liste over informations-samfund, som måler IT-udbredelsen og IT-anvendelsen i 55 lande.

Endnu engang må vi dog se os slået på førstepladsen af Sverige, som har holdt sin position gennem de seneste fem år.

Succes på listen afhænger ifølge IDC af en høj levestandard og en veluddannet befolkning, som tidligt har taget IT til sig.

I de nordiske lande, som i år alle er i top fem, har såvel virksomheder som det offentlige foretaget fremsynede investeringer i infrastrukturen, påpeges det.

Danmark hurtigt på bredbånd

Danmark har fravristet Norge andenpladsen på IT-indekset, og det skyldes hovedsagligt, at det kræver en enorm investering at udrulle bredbånd over de store geografiske afstande i Norge.

Den investering har ingen endnu påtaget sig i Norge, hvorimod Danmark både nyder godt af sin lidenhed og af politisk støtte til bredbånds-udviklingen.

- Dels har det været geografisk billigt, og Telestyrelsen har sat nogle lave maksimumpriser for bredbånd, siger Anders Elbak, nordisk analysechef i IDC.

Han fremhæver også de gunstige skatteregler for medarbejder-ordninger for bredbånd, som den nuværende regering kan tage æren for.

Den tidligere regering har dog lagt grunden med den første hjemme-pc-ordning, som skaffede pc'er i mange danske hjem. Den siddende regerings ordning, der er dyrere end den forrige, har til gengæld ikke været noget tilløbsstykke.

Nye tiltag skal sikre positionen

Danmark kan dog ikke hvile på laurbærrene, hvis vi også næste år skal ligge i front på listen over informations-samfund, påpeger Anders Elbak.

Han nævner for det offentliges vedkommende et større fokus på at udbyde digital selvbetjening og fremme sikkerheden ved e-handel. Samtidig kan gunstigere vilkår for iværksættervirksomheder være med til at holde Danmark blandt de førende IT-nationer.

- Virksomhederne skal til gengæld i gang med at udbyde tjenester, der udnytter bredbånd. Ellers går udviklingen i stå, siger Anders Elbak og nævnter TDCs nye digitale musiktjeneste som et eksempel til efterfølgelse.

IDC's index for informationssamfund er blevet udgivet siden midt i 1990'erne. I udregningen kalkuleres der med 15 variabler, der tilsammen viser et billede af et samfunds evne til at absorbere og udnytte informationsteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S