CSC på katastrofekurs i forhold til kunder og økonomi

CSC-ledelsen i Danmark står i problemer til op over begge ører. Hul i kassen, regnskabsmanipulation, vrede medarbejdere og sure kunder udgør en farlig cocktail.

Artikel top billede

Bølgerne gik i højt i 2011, da CSC var i arbejdskonflikt med firmaets ansatte i fire måneder. Arkivfoto. (Foto: Morten Nevado)

Dårligdomme vælter ned over en af Danmarks største it-virksomheder, CSC. Først og fremmest måtte den danske del af it-giganten sluge et underskud på 355 millioner kroner. Alle de danske datterselskaber har dermed haft underskud i de sidste fem år.

Her stoppen hovedpinen imidlertid ikke. For CSC Danmark har nu en soliditetsgrad på blot 2,8 procent og en samlet gæld på mere end 2,9 milliarder kroner, hvoraf mere end halvdelen er kortfristet gæld.

Hårdt gearet

Dermed er selskabet særdeles hårdt gearet og har kun en lille egenkapital at stå imod med, hvilket kan være risikabelt, hvis selskabet næste år igen oplever et betydeligt negativt resultat. Det vurderer professor i økonomi ved Copenhagen Business School, Caspar Rose.

"Den lave soliditet betyder, at risikoen, for at selskabets kreditorer taber penge, stiger, mens de ansatte i højere grad kan frygte, at selskabet ikke overlever," siger Caspar Rose.

Mistanke om børsmanipulation

Samtidig med at økonomien ligger i ruiner er CSC Danmark centrum for en efterforskning hos det amerikanske børstilsyn SEC, hvor selskabet mistænkes for børsmanipulation ved at have udført regnskabsmanipulation for omkring en halv milliard kroner. Ifølge diverse CSC-regnskaber er manipulationen foregået i Danmark af nu tidligere ansatte. 

Foreløbig har uregelmæssighederne hos CSC Danmark resulteret i en ekstraordinær nedskrivning af de i forvejen historisk dårlige regnskaber med yderligere 200 millioner kroner.

Professor Lars Bo Langsted fra Juridisk Institut på Aalborg Universitet, der er specialist i økonomisk kriminalitet, mener, at det vil være oplagt for Politiets afdeling for særlig økonomisk kriminalitet at kigge nærmere på mistanken. 

"Når SEC opdager noget, der ligner ulovligheder i Danmark, ville jeg være overrasket, hvis ikke den amerikanske myndighed kontakter Bagmandspolitiet eller andre danske myndigheder," siger han.

Strejke kostede dyrt 
Dertil kommer, at CSC Danmark har været igennem en på måde måder både hård og dyr strejke. Selvom selskabet tilsyneladende kom sejrrigt ud af strejken og fik medhold i forhold til en juridisk overenskomststrid, hvor selskabet fik smidt Prosa på porten og udskiftet med HK, så har uenighederne mellem videnbranchens vigtigste ressource, medarbejdere, og ledelsen, været dyr.

Folk er blevet fyret, vreden eksploderede og sårene er næppe helet helt. Også på den kolde bundlinje har strejken, i hvert fald mens den stod på, kostede dyrt. Det oplyser den amerikanske CSC-ledelse.

Utilfredse kunder

Hvorvidt det også er gået ud over forhold til de danske kunder mere generelt, vil tiden vise.

Men CSC Danmarks katastrofe-kurs kommer nærmest uhyggeligt til udtryk i forhold til en af landets absolut største offentlige kunder, Skat. En topchef hos myndigheder beskylder således helt uhørt det danske selskab for bevidst at have tilsløret sandheden omkring et kuldsejlet it-projekt.

"Jeg skal ikke lægge skjul på, at jeg kun kan opfatte det hidtidige forløb som et bevidst forsøg på at kaste slør over den reelle situation i projektet," skriver koncerndirektør Jesper Skovhus Poulsen fra Skat.

Aktionærer i gruppesøgsmål mod CSC

I disse dage følger CSC's amerikanske ledelse de danske forhold nøje. Herunder, men ikke udelukkende, mistanken om regnskabsmanipulation, der direkte har ført til sagsanlæg imod det amerikanske moderselskab og dets ledere personligt. 

CSC's danske direktør, Carsten Lind, har via selskabets travle PR-bureau i Danmark, Kraft & Partners, udtalt:

"Det samlede resultat (af det seneste regnskab, red.) er udtryk for, at vi som selskab står over for store udfordringer, som kræver ledelsens fulde opmærksomhed."

Hvordan den danske ledelse får skyllet hele den farlige cocktail ned - med den globale ledelse stående lige bagved i baren - uden det hele kommer op igen, vil tiden vise.

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest