Getmore-sag trækker ud - igen

Der vil gå flere måneder før anklagemyndigheden beslutter, om der skal rejses tiltale mod bagmændene i Getmore og Multimedia World.

Artikel top billede

Efter mere end to og et halvt års efterforskning har politiet og Skat nu sendt sagen om momssvindel i it-forhandlerne Getmore og Multimedia World videre til anklagemyndigheden. Men det betyder ikke, at der kommer skred i sagen lige med det samme.

Anklager Boye Petersen fra Københavns Politi siger til CRN, at han ikke regner med at have et anklageskrift klar før tidligst om fire måneder. Han henviser til de lange sagsbehandlingstider hos i Københavns Byret som en af forklaringerne på den ekstra ventetid.

»Der er en vis berammelsestid i byretten, og derfor kan jeg ikke sige, hvornår der vil foreligge et endeligt anklageskrift,« siger Boye Petersen.

Sagen om den påståede momssvindel i Getmore og Multimedia World kom frem i marts 2009, hvor sidstnævnte gik konkurs efter at Skat havde krævet tilbagebetaling af 43 millioner kroner.

Halvandet år senere var turen kommet til Getmore, som gik konkurs på grund af et lignende krav fra Skat. I mellemtiden er sagen vokset, så det offentliges krav mod de to selskaber ifølge Kammeradvokaten nu er nået op på den anden side af 100 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S