Licensaftaler øger Microsofts overskud

Microsoft øgede i fjerde kvartal omsætningen med 11 procent og overskuddet med 26 procent med god hjælp fra attraktive årsaftaler på softwareprodukterne. Pengekassen er fuld, og sådan skal det være med monopolsager hængende over hovedet, mener ledelsen.

Softwarekoncernen Microsoft nyder godt af flerårige abonnementsordninger og licensaftaler på sine produkter, viser regnskabet for andet kvartal, som er det fjerde kvartal i Microsofts regnskabsår.

Overskuddet voksede med 26 procent til 13 milliarder kroner ud af en omsætning, der voksede med 11 procent til 53 milliarder kroner.

Omsætningen voksede især på grund af flerårige licensaftaler på serverprodukter og programmer som Office-pakkerne. Internetdivision MSN voksede med 25 procent.

- Det har været endnu et hårdt år for vores branche. Det var kendetegnet ved stramme IT-budgetter, geopolitisk usikkerhed og generelt svage økonomiske forhold især i euro-landene og Japan, sagde Microsofts finansdirektør, John Connors, på en telekonference torsdag aften.

- Men trods alle udfordringerne havde vi et godt år i absolutte tal og meget gode resultater relativt set, tilføjede han.

Navision fylder godt

Opkøbet af danske Navision sidste år hjalp divisionen Microsoft Business Solutions med at øge omsætningen med 108 procent til 1,2 milliarder kroner i fjerde kvartal. Alene Navision-produkterne bidrog med en omsætning på 569 millioner kroner, skriver Microsoft i sin regnskabsmeddelelse.

Nogle aktionærer havde håbet på en plan for, at hvordan Microsoft vil bruge sin enorme pengetank på 325 milliarder kroner, som alene på et år er vokset med 66 milliarder kroner.

Analytikere havde forventet, at koncernen ville belønne aktionærerne med ekstra udbytte, men det bliver der ikke tale om foreløbig.

Ifølge John Connors er det ikke et ønske, koncernen kan forholde sig til, når der fortsat er en række uafklarede retssager rejst af blandt andet EU og Sun Microsystems.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune