Derfor er direktøren fedtet med penge til it-projekter

Virksomhedens topchefer holder igen med pengene til it-projekter, selvom de kan skabe en mere effektiv virksomhed. Et nyt CIO-manifest vil ændre situationen.

Artikel top billede

Læs også:

Klar besked til CIO'en: Sådan skal du overleve

Computerworld News Service: Som it-chef er man ifølge Gartner nødt til at insistere på, at it-medarbejderne bruger størstedelen af deres tid på projekter med målbare resultater.

Analysehuset fremlægger i et nyt "CIO-manifest," at det ofte ikke lykkes it-chefer og topchefer at afstemme deres prioriteter, på trods af at centralbankerne fastholder lave renter, og virksomhederne akkumulerer store overskud - to faktorer der lægger op til investeringer.

En spørgeundersøgelse udført af Gartner viser, at prioriteterne hos erhvervslivets topchefer er at fastholde kunder og medarbejdere, at tiltrække nye klienter samt effektivitet og omkostningsbesparelser

It-cheferne prioriterer derimod på forbedring af it-håndteringen og den strategiske planlægning, øget forretningsværdi fra it-afdelingen samt stærkere udnyttelse af ERP-løsningen.

"For topchefer, der ønsker omsætningsvækst, er prioriteterne hos topchefer og it-chefer tvivlsomt afstemt," påpeger Gartner.

Gartner sætter spørgsmålstegn ved, hvorfor it-budgetterne gennemsnitligt vokser med kun en procent, når nu mange store virksomheder har "hamstret tusindvis af milliarder af dollar."

"Tilsyneladende er topcheferne ikke blevet tilstrækkeligt overbevist om at investere en del af deres virksomheders overskud som en måde at hjælpe til at øge virksomhedernes vækst," fremhæver Gartner.

Her er it-chefens chance

Hvis it-cheferne kræver projekter med tydeligt målbare resultater, vil det ifølge Gartner være svært at forestille sig, at virksomhedsledelserne vil ønske, at it-afdelingerne vender tilbage til de gamle roller og til blot at behandle ordrer på det nyeste udstyr.

Gartner foreslår, at man i virksomhederne i løbet af 2011 sammenligner topchefens prioriteringer med de tungest finansierede it-projekter og forbereder stærke begrundelser for de projekter, der ikke modtager den nødvendige støtte.

"Brug 2012 til at ændre de aktuelle governance-regler, så de kræver en prognose om finansielle fordele af it-projekter, der iværksættes af virksomheden."

Gartner advarer dog om, at man som it-chef "bliver nødt til at kæmpe" for disse forandringer.

"Under den værste del af den nylige globale recession hørte vi fra hundredvis af klienter om den ekstraordinært tunge arbejdsbyrde, som deres projekt-relaterede it-medarbejdere skulle løfte."

"Vi hørte konstant, at mange af disse projekter var 'rare at have' men ikke afgørende for virksomhedens finansielle sundhed."

Projekter skal ifølge Gartner også have et veldefineret system til audit, hvorigennem projektresultaterne "vil få en direkte effekt" i form af lønmæssige incitamenter for medarbejderne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Klar besked til CIO'en: Sådan skal du overleve

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S