Danske IT-ledere taber på investeringer

Investeringerne i internetselskaber gav million-underskud for ventureselskab IVS, som en række markante ledere i den danske IT-branche har sat penge i. De må nu erkende, at de selskaber, som de har investeret i, ikke er så meget værd som tidligere.

De IT-direktører, som står bag Internet Ventures Scandinavia (IVS), taber fortsat penge på deres investeringer i internet-relaterede virksomheder.

Sidste år blev tabet godt nok mindsket med 28 millioner kroner og endte alligevel på 12 millioner kroner, hvoraf over en tredjedel stammer fra tab på driften i porteføljeselskaberne.

Selskabet har været nødt til at nedskrive værdien af sin portefølje med over 5 millioner kroner i 2002. Og i tidens løb er den samlede værdi af selskaberne faldet med 23 millioner kroner, altså penge som IVS på nuværende tidspunkt ikke regner med at få i kassen, hvis selskaberne skulle sælges videre i dag.

I porteføljen har IVS selskaber som Estructure-net, Zepera.com og Speednames

IVS blev stiftet af fire investorer i november 1999 med omkring 210 millioner kroner i kassen.

Mellem stifterne er Frank Ewald, manden bag Fantastic Corp., og den tidligere Canon-direktør Lars Bruhn, som i dag er bestyrelsesformand i selskabet.

Andre af IVS penge kommer fra tidligere Framfab-direktør Tim Frank Andersen og Klaus Holse Andersen, som i dag er nordisk direktør for Microsoft.

I dag er egenkapitalen på 141 millioner kroner.

Plukkemodne på rette tidspunkt

Lars Bruhn tager sine tab med ro. Han mener, at IVS følger den normale udvikling for et ventureselskab, som ofte først tjener penge efter fem til ti år.

- De fleste af selskaberne er begyndt at tjene penge i løbet af 2002 eller 2003. Det var vores første punkt på dagsordenen sidste år, at selskaberne skulle kunne finansiere deres egen vækst, så vi ikke kommer til at stå i en situation, hvor vi bliver ved med at skyde penge ind og samtidig måske ikke kan få andre investorer med, siger den tidligere Canon-direktør.

Internet Ventures Scandinavia A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
OmsætningIkke oplystIkke oplyst
Resultat før finansielle poster-13,1-41,3
Resultat før skat -11,6-39,9
Resultat-11,6-39,8
Egenkapital140,8143,1
Antal ansatte56
Han fortæller, at fire selskaber ud af tretten endnu ikke har en positiv drift.

IVS regner med at begynde salget af de første porteføljeselskaber de næste to-tre år. Lars Bruhn vil dog ikke gå i detaljer med, hvilke der står øverst på salgslisten.

- Der er flere af selskaberne, der er interessante salgsobjekter, siger han.

Lars Bruhn forventer, at mange af de store virksomheder ? efter en periode, hvor de som nu holder pengene tæt ind til kroppen ? snart skal foretage satsninger og opkøb. Han vurderer, at mange af porteføljeselskaberne bliver plukkemodne, så timingen kommer til at passe med de stores købelyst.

I 2003 venter selskabet dog ikke at præstere røde tal på bundlinjen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice