Tre it-giganter skærer tusind mand væk på ét år

Tre af de allerstørste it-virksomheder i Danmark har tilsammen sagt farvel til næsten tusind mand i Danmark på bare et enkelt år. Læs deres egen forklaring på hvorfor.

Artikel top billede

Forleden meddelte Dansk Bank ud, at virksomheden vil slanke antallet af medarbejdere med 2.000 mand over tre år.

Men ser man på de tre største it-firmaer herhjemme målt på antal ansatte, har de sagt farvel til tilsammen næsten tusind mand på bare ét år.

Det fremgår af moderselskabstallene for KMD A/S, IBM Danmark ApS og TDC A/S.

Den præcise nedgang for de tre selskaber er tilsammen 988 fra 2009-regnskabsåret til 2010-regnskabsåret.

Læs på næste side giganternes egne forklaringer på nedskæringerne.

Her er opgørelsen:

KMD A/S
2010: 3.080 ansatte
2009: 3.114 ansatte

IBM Danmark ApS
2010: 3.870 ansatte
2009: 4.189 ansatte

TDC
2010: 7.143 ansatte
2009: 7.778 ansatte

I alt 988 færre på et år.

Kilde: Dansk Regnskabsanalyse.

Derfor gør vi det

Nedgangen i antallet af medarbejdere er størst hos TDC A/S, hvor 635 færre er beskæftiget hos telegiganten.

Pressechef Lasse Bastkjær fra TDC forklarer at for det første er TDC og telebranchen præget af en teknologisk udvikling, der i sig selv betyder, at flere opgaver kan klares med færre hænder.

"Særligt for TDC gør endnu et forhold sig gældende: I den beskrevne periode - og stadig - har vi arbejdet meget seriøst med at forbedre kundeoplevelsen i TDC."

"Som en følge heraf laver vi markant færre fejl. Det betyder naturligvis gladere kunder, men det betyder også, at behovet for ansatte til at udbedre fejlene falder," siger Lasse Bastkjær.

IBMs globale leverance-apperat

Hos IBM forklarer man en nedgang på 319 mand i Danmark med en tilpasning i forhold til markedets efterspørgsel.

"Vi tilpasser løbende vores medarbejderstyrke til det behov, der er i markedet," fortæller pressechef Carsten Grønning fra IBM.

"Nedgangen i medarbejderantallet fra 2009 til 2010 er primært et resultat af, at vores kunder ønsker hjælp til at reducere deres it-omkostninger ved at udbygge udnyttelsen af IBM's globale leveranceapparat," forklarer han yderligere.

KMDs datterselskaber 

Endelig har nedgangen hos KMDs moderselskab i Danmark været den mindste af de tre it-giganters med 34 ansatte.

Derfor taler HR- og Kommunikationsdirektør, Karin Hindkjær, da heller ikke om større nedskæringer, globalt leverance-apperat eller faldende behov - tværtimod.

"KMD samlede antal ansatte i Danmark har over årene været ret stabilt," siger hun.

I slutningen af 2006 havde KMD lige under 3000 ansatte rundt omkring i Danmark, og KMD er i dag lige over 3000, forklarer hun.

"Herudover har vi flere hundrede ansatte i vores datterselskaber, så samlet set som koncern har vi aldrig været større, end vi er i dag," fortæller Karin Hindkjær fra KMD.

KMD, der har en ambition om at vokse, ser dog altid på muligheder for at trimme organisationen i konkurrencen med andre it-firmaer.

"Derfor ser vi naturligvis altid på, hvordan vi kan gøre tingene mest effektivt, også på medarbejdersiden. Det at tilpasse organisationen både opad og nedad er en helt naturlig og nødvendig del af det at være en sundt drevet virksomhed," fortæller HR-chefen.

Hun understreger, at KMD fortsat har ambitioner om "at være en af de største og bedste danske it-arbejdspladser".

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos