CSC skifter ud i dansk ledelse

CSC i Danmark skifter ud på en stor del af posterne i bestyrelsen og direktionen.
Landets førende selskab inden for outsourcing af IT får blandt andre ny bestyrelsesformand og ny økonomidirektør.

CSC, der i det seneste halve år har vundet flere store ordrer inden for outsourcing af IT herhjemme, er i gang med en rokade i sin danske ledelse.

Efter godt to år i CSC Danmarks direktionen træder økonomidirektør Johnny Rasmussen tilbage. Han overlader foreløbig posten til Steen Rasmussen, som har været i selskabet, siden det hed Datacentralen og var statsejet.

Den hidtidige bestyrelsesformand George Finley Bell, som er øverste chef for CSC i Europa, bliver afløst af selskabets chef for den nordiske forretning, Peter Malcolm George.

Ifølge administrerende direktør Ingelise Bogason ønskede Johnny Rasmussen at søge nye udfordringer, og det samlede vagtskiftet er ikke udtryk for problemer i direktion eller bestyrelse.

- Der er ikke noget drama i det her, det er ren og skær fordeling af nogen meget formelle poster, siger direktøren, som selv er trådt ind i bestyrelsen.

Udover Ingelise Bogason er Steen Rasmussen og Frank Heitmann nye bestyrelsesmedlemmer.

Tidligere nordisk chef i CSC, Guy Martin Hains, er trådt ud af bestyrelsen.

CSC i Danmark har i dag 2000 ansatte og tjente i det seneste regnskabsår knap 100 millioner kroner på en omsætning på to milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S