Napster-comeback uden fildeling

Napster er på vej tilbage i luften, men kun logoet og navnet er tilbage fra den gamle internetsucces. Det er endegyldigt slut med at udveksle filer. I stedet bliver der tale om en betalingstjeneste med en halv million musiknumre.

Napster version 2.0. Sådan kalder softwareselskabet Roxio, den nye ejer af tidligere tiders mest populære fildelingstjeneste i verden, Napster, sin nye musikportal.

Men i virkeligheden får det nye Napster ikke meget at gøre med den fildelingstjeneste, som indledte bølgen med fil-udveksling mellem millioner af internetbrugere over hele verden.

Når Napster 2.0 går i luften igen ved juletid, bliver det helt uden mulighed for, at brugerne kan udveksle filer med hinanden.

Den egenskab var både med til at give Napster storhed og til at sende tjenesten i graven, da pladeselskaberne sagsøgte den, så den måtte dreje nøglen om.

Musikbutik

I stedet er der tale om en musikbutik, der skal give Roxio valuta for de 33 millioner kroner (fem millioner dollars), som softwareselskabet sidste år betalte for Napster.

I maj købte Roxio musiktjenesten Pressplay for omkring en kvart milliard kroner. Navnet på denne tjeneste bliver nu lagt i graven og erstattet med det nye Napster.

Med et så markant anderledes indhold end det gamle Napster ved Roxio godt, at der skal mere end navnet til, hvis Napster skal blive en succes. Derfor satser Roxio ifølge nyhedsbureauet AP på en kombination af de tilbud, som dagens musikbutikker giver.

Medlems-leje eller køb

De har to forretningsmodeller. Nogle af dem giver brugerne lov til at høre al musik - ofte flere hundrede tusinde sange - for en fast månedlig pris. Men det kræver, at kunderne forbliver medlemmer.

Det står over for Apples Itunes, som sælger musik for lige under en dollar (6,60 kroner) per nummer, og så kan kunderne bruge sangen, som de har lyst til.

På det nye Napster, som fra starten får en halv million stykker musik i databasen, bliver der altså tale om frit valg, selv om det endnu ikke er fastlagt, nøjagtig hvordan Napster-kunderne får lov til at benytte musikken.

Roxio-direktør Chris Gorog vil endnu ikke ud med priserne endnu, selv om han i dag præsenterer det nye Napster på en konference for musikindustrien i New York.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere