Halveret Tiscali tabte 168 millioner

Internetudbyderen Tiscali bliver holdt oppe af sit italienske moderselskab, der sidste år postede over 300 millioner kroner til Danmark. Fyringer og negativ drift førte til et underskud på 168 millioner kroner.

Kun med massiv hjælp fra det italienske moderselskab holder internetudbyderen Tiscali sig oven vande i Danmark.

Sidste år vinkede italienerne farvel til et tilgodehavende på 303 millioner kroner, som i stedet blev konverteret til nye aktier i det danske selskab.

Alligevel endte den danske afdeling med at have en negativ egenkapital på otte millioner kroner, og kun med en garanti om fortsat støtte fra Italien kan selskabet love fortsat drift i 2003.

Den dårlige udvikling tvang selskabet til at fyre halvdelen af sine medarbejdere i efteråret, så der ved årsskiftet kun var 103 ansatte tilbage.

Det samlede minus blev på 168 millioner kroner, hvilket dog trods alt er en klar forbedring i forhold til 2001, hvor Tiscali foretog massive nedskrivninger på blandt andet det tekniske udstyr og samlet tabte 308 millioner kroner.

Tiscali A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning239,2252,7
Resultat af primær drift (EBIT)-147,7-268,9
Resultat før skat -167,9-307,8
Resultat-167,9-307,8
Egenkapital-7,9-143,1
Antal ansatte (gennemsnit)206211
Svært at vokse
Omsætningen faldt fra 253 millioner kroner i 2001 til 239 millioner kroner, og det omfatter også omsætningen fra Tiscalis mobilforretning på 21 millioner kroner, som før nytår blev solgt til teleselskabet Debitel.

- Vi er underlagt de samme markedsmekanismer som vores konkurrenter, og da er det svært at præstere en vækst i øjeblikket, siger Lis Lysholm, Tiscalis administrerende direktør siden januar.

Hun mener, at Tiscali nu har fundet sin rette størrelse og skal hente et neutralt driftsresultat hjem i år. Et indgreb fra myndighederne, der sikrer lavere udgifter til de ADSL-forbindelser, som Tiscali køber hos TDC, vil desuden hjælpe med at bringe omkostningerne ned.

Hjælpen fra Italien er foreløbig ubegrænset, understreger direktøren.

- Så længe vi overholder vores budgetter, er der fuld opbakning fra den kant, siger Lis Lysholm.

Hun vil ikke kommentere, hvad der venter kunderne af nye tiltag fremover. Indsatsen vil dog fortsat være vægtet således, at 70 procent af energien bruges på privatkunder og 30 procent på at at hente erhvervskunder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job