Apple efter kritik: Nu gør vi noget ved miljøsvineri

Apple er urolig over rapporter over miljøsvineri hos kinesiske leverandører. Se her, hvad selskabet agter at gøre ved sagen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har holdt flere møder med miljøgrupper efter deres anklager om, at tech-giganten ikke har gjort nok for at sikre, at firmaets leverandører i Kina lever op til reglerne på miljøområdet.

Apples kontor i Beijing har ikke umiddelbart nogen kommentarer til miljøgruppernes anklager.

Virksomheden har dog tidligere udtalt, at den arbejder på at sikre, at leverandørerne lever op til alle regler på miljø- og på arbejdsmiljøområdet.

Gruppernes undersøgelser viser, at der er problemer med forurening på anlæg tilhørende 27 formodede leverandører af Apple-produkter.

I et tilfælde bliver forureningen kædet sammen med en stigning i kræfttilfælde blandt lokalbefolkningen, står der i en rapport fra en af miljøgrupperne, der blev offentliggjort i august.

Appler anerkender, at 15 ud af de 22 leverandører, som gruppen har identificeret, rent faktisk producerer produkter for firmaet, fortæller Wang Jing Jing, der er vice director for Institute of Public and Environmental Affairs, som er en af de grupper, der var med til mødet. 

Apples møde med miljøgrupperne kommer kort tid efter, at en fabrik som angiveligt producerede aluminiumskasser til virksomhedens bærbare computere, blev tvunget til at lukke af de kinesiske myndigheder.

Catcher Technology, som er leverandør til Apples MacBooks, lukkede midlertidigt ned for anlægget i sidste måned, da naboer begyndte at klage over en ubærlig stank fra fabrikken.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S